Afrobeat, výbušná směs afrických rytmů a amerického funku
Afrobeat vznikl přibližně před 45 lety v Nigérii a dnes znovuožívá v Evropě, Spojených státech i Brazílii. K nejžhavějším novinkám žánru patří album Koko Iroyin španělské skupiny Ogun Afrobeat, v Čajovně zazněly též nahrávky z Amsterdamu, Sao Paula i Guineje.
Kolébkou afrobeatu byl Lagos, kdysi hlavní město Nigerie - a u jeho zrodu stáli dva hudebníci: dnes už nežijící saxofonista Fela Kuti a dodnes aktivní bubeník Tony Allen. Styl vznikl prolnutím afrického smyslu pro rytmus s žánry přicházejícími ze Západu. Nebyl to však vliv Beatles či Rolling Stones - v Africe byl tehdy daleko populárnější James Brown, a právě jeho hudba kdysi pomáhala formovat afrobeat.
Fela Kuti byl muzikant a rebel vystavený těm nejtvrdším zkouškám. V Nigérii vládla obzvláště brutální diktatura a Kuti byl jejím největším nepřítelem. Bydlel, pracoval i vystupoval v komplexu The Shrine, Svatyně, který byl i jeho nahrávacím studiem a archivem. V době nejtvrdšího politického útlaku vládní ozbrojené síly Kutiho sídlo obklíčily a vypálily, a v rámci brutálního útoku vyhodili z okna Kutiho matku, která na následky zranění o několik dní později zemřela.
Kutiho hudba inspirovala muzikál Fela!, který se hrál v New Yorku i Londýně a též řadu současných skupin. V Madridu například žije saxofonista Pablo Hernández Ramos, vedoucí skupiny Ogun Afrobeat.
Zvláště úrodnou půdu našly africké styly v Brazílii. Tak například v Sao Paulu, největším městě jižní polokoule, jsou desítky prvotřídních skupin, které se afrobeatem inspirují. Velkou pozornost vzbudila sestava Bixiga 70.
Orchestr Iconili pochází z Minas Gerais, spolkového státu ve vnitrozemí Brazilské federace, a na jeho albu Piaco najdeme skladbu, která má silnou příchuť etiopské hudby. Název Mulatu ostatně inspirovalo křestní jméno významného etiopského skladatelle a vibrafonisty Mulatu Astatkeho.
Nigerijský bubeník Tony Allen, jeden z původních iniciátorů afrobeatu, je i ve svém pokročilém věku šestasedmdesáti let aktivní - a to jak na koncertech, tak i ve studiu. Jako producent se například podílel na albu African Woman. Natočila je o generaci mladší zpěvačka z Guineje Sia Tolno.
Nejposlouchanější
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
Ingeborg Bachmannová: Dobrý bůh z Manhattanu. Zosobněná síla zla, která zničí každou lásku
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.