Adoptivní dcera Simone de Beauvoir plánuje vydat dosud nepublikovaný román své matky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sylvie Le Bon de Beauvoir, adoptivní dcera francouzské spisovatelky Simone de Beauvoir

V říjnu letošního roku vyjde ve Francii dosud nepublikovaný román Simone de Beauvoir. Kniha čekala na vydání 66 let. 

Románu Les Inséparables napsala Simone de Beauvoir roku 1954. Hlavními protagonistkami autobiografického příběhu jsou Sylvie (Simone de Beauvoir) a Zaza (Élisabeth Lacoin). Autorka od publikování románu upustila. Krom příliš intimní povahy textu sehrál roli i názor Jeana-Paula Sartra, kterého dílo příliš nenadchlo.

00837681.jpeg

Zaza

Élisabeth Lacoin (přezdívaná Zaza) není ve Francii zcela neznámou osobností. Roku 1991 vydalo nakladatelství Éditions de Seuil její korespondenci a zápisky z let 1914–1929. Simone de Beauvoir ji také zmiňuje ve své autobiografii Paměti ctihodné dívky. Doposud se soudilo, že jejich vztah měl na Simone de Beauvoir jen malý vliv. Toto tvrzení nově publikovaný román mění. 

Simone de Beauvoir se s Élisabeth Lacoin seznámila, když bylo oběma dívkám devět let. Obě pocházely z dobře zajištěných katolických rodin a obě se protivily tomu, co od nich očekávalo okolí. Neztotožňovaly se s tradiční rolí ženy ve společnosti a odmítaly společenské konvence. Jejich přátelství přervala až smrt. Élisabeth Lacoin zemřela roku 1929 (v pouhých jednadvaceti letech) na encefalitidu.

Simone De Beauvoir a Jean Paul Sartre v Izraeli

Co skrývají šuplíky?

Dnes se o pozůstalost Simone de Beauvoir stará její adoptivní dcera Sylvie Le Bon de Beauvoir, která byla textem Les Inséparables nadšena. Jeho publikování připravovala už roku 1986. Vzhledem k jiným nakladatelským prioritám se k vydání románu dostala až nyní. V rozhovoru pro The New York Times zmínila, že plánuje i do budoucna vydávat dosud nepublikované texty své adoptivní matky. Jde zejména o romány a povídky.

Krom francouzského vydání, o které se postará Éditions de l'Herne, je na rok 2021 plánován anglický překlad, který vyjde ve Velké Británii i ve Spojených státech. Sylvie Le Bon de Beauvoir uvádí, že vydavatelská práva na Les Inséparables byla prodána do 17 zemí. 

Spustit audio
autor: Petr Šmíd

Odebírat podcast

Související

  • O Simone de Beauvoir

    Do Odpolední session Radia Wave přišly Daniele Sallenave (autorka životopisu Simon de Beauvoir) a Madeleine Gobeil-Noël (režisérka filmového dokumentu o téže ženě)....

  • 100. výročí narození Simone de Beauvoir

    Zahraniční tisk se minulý týden vydatně věnoval francouzské spisovatelce a jedné z nejvýraznějších postav ženského hnutí Simone de Beauvoir. 9. ledna by se dožila s...