Adolf Branald: Velká denní hudba. Mučení hudbou jako zvrácený experiment v koncentračním táboře
Provedení Haydnovy Symfonie na rozloučenou orchestrem složeným z vězňů v koncentračním táboře se stane krutým žertem a odstartuje nemilosrdný zápas o smysl hudby. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Tvorba Adolfa Branalda (1910–2008) sahá od roku 1947, kdy debutoval románem Stříbrná paruka, do roku 2005, kdy vydal své vzpomínky na významné postavy české umělecké scény Tichý společník.
Pochází z rodiny kočovných herců. Sám divadlo hrál, pracoval jako knihkupec, u dráhy nebo jako nakladatelský redaktor. Své osobní zkušenosti často zúročil při literární práci. Například zážitky z let 1939 až 1945, kdy pracoval v Praze na Masarykově nádraží a kde se také účastnil odboje, využil v dvoudílném cyklu z války (Severní nádraží) a jejího konce (Lazaretní vlak).
Branaldovo dílo čítá přes třicet románů. S Alfredem Radokem napsal scénář k filmu Dědeček automobil, podle románu Vizita natočil K. Kachyňa filmy Pozor, vizita! a Sestřičky. V české literatuře patří k průkopníkům žánru profesní román.
Související
-
Od Adolfa Branalda k Jiřímu Suchému aneb spořilovská bohéma kdysi a nyní II.
Spořilov vznikl jako unikátní zahradní město na okraji Prahy na přelomu 20. a 30. let 20. století. Díky své atmosféře od začátku přitahoval i spoustu slavných osobností.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.