Adela Mede a Tomáš Niesner se vrací s novými nahrávkami do krajiny dětství. Každý z trochu jiných důvodů
Slovensko-maďarská hudebnice Adela Mede vydala v březnu album Szabadság – maďarsky Svoboda. Jde o jiskřivou, bytostně experimentální kolekci, která je ovšem i upřímná a vřelá. Snoubí se v ní terénní nahrávky, jemné drony i beaty a hlavně vokál. Tomáš Niesner novou nahrávku Bečvou koncipoval jako deník. Vydal se podél toku Bečvy, kterou v roce 2020 postihla ekologická katastrofa. Na nahrávce kombinuje akustické kytary s tóny modulárních syntezátorů a terénními nahrávkami.
Adela Mede zpívá zde ve třech jazycích – maďarsky, slovensky a anglicky. Album Szabadság je součástí její bakalářské práce, studia absolvovala na Goldsmiths University v Londýně, kde se věnovala zkoumání vztahu vlastního hlasu a technologie.
V ArtCafé zazní také ukázky z tvorby ukrajinské producentky Katariny Gryvul nebo turecké hudebnice Anadol.
Související
-
Pod studenou polární září se valí žhavá láva. Co nového přináší islandská hudební scéna?
Je islandská hudební scéna na ústupu? Odpověď v ArtCafé hledá Pavel Zelinka.
-
Kytarový chalupářský primitivismus z Vysočiny. S Tomášem Niesnerem nad sólovkou Aurora
Hudebníka Tomáše Niesnera můžete znát z již neexistující noiserockové kapely Unna nebo z tria Vlněna. Před dvěma lety se rozhodl začít zpracovávat i svou vlastní tvorbu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.