4x Petr Pazdera Payne

9. listopad 2015

Povídky současného autora ze sbírky Předběžná ohledání.

Poslouchejte na Vltavě od 9. do 12. listopadu 2015 vždy v 9:30. Po odvysílání se jednotlivé díly četby objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Petr Pazdera Payne se narodil roku 1960 v Praze. Vystudoval Komenského evangelickou bohosloveckou fakultu v Praze; pracoval jako lesní dělník, sanitář, topič, pracovník pečovatelské služby, vychovatel v Jedličkově ústavu, závozník v Národní galerii. V letech 1989-1992 působil jako evangelický farář v Kadani a v Chomutově a v nedalekých vězeňských zařízeních, přednášel základy etiky a kapitoly z dějin křesťanství na ČVUT v Praze, pracoval na ministerstvu vnitra a v nadaci Člověk v tísni.

Literární počátky Petra P. Payna jsou spojeny s jeho disidentskými aktivitami v prostředí evangelických obcí v průběhu 80. let. Jeho prozaické texty jsou často podobenstvími, apokryfy, variacemi na biblické motivy. Ačkoliv sepsal i knížku kázání, nejde u Petra Pazdery Payna o náboženskou literaturu. Jeho dílo zobrazuje drsné a složité momenty v lidském životě a ačkoli je dosti rozsáhlé, nikdy nezapadlo do středního proudu. Moralista Petr Pazdera Payne zůstává nonkonformistou.

Čtyři povídky Petra Pazdery Payna jsme pro Kabinet vybrali z jeho poslední knížky Předběžná ohledání. Autor v ní pracuje s drobnohledným způsobem vypravěčského podání, založeným na snaze uvidět a pojmenovat, co je pro zachycovanou situaci podstatné. Takový postup je nutným předpokladem pro bližší poznání, anebo aspoň pro ono „předběžné ohledání“ věci. Do centra zájmu se mnohokrát dostávají jedinci na cestě nebo na útěku, ať už ve fyzickém, či přeneseném smyslu. Jedinci hledající cosi či kohosi jsou konfrontováni se záhadou, jejíž stopování je důležité pro ně samé, při němž zažívají nezvyklé příhody.

V povídce Inkognito ergo sum jde o doručení vyrozumění o neznámé zásilce, obsahující podle mínění adresáta určitě nějaký postih. Postavy aktivně činí jisté rozhodnutí a s tím spojený krok do neznáma (povídka Athenai, která se z očekávané romance vyvine v mrazivou frašku). Vyznění povídek je existenciální. Řeší se, jakkoli mnohdy v komickém hávu, ty nejzákladnější lidské otázky: kde, s kým a jak být, jak se zachovat a co vůbec dělat. Ne náhodou se tolikrát v povídkách objevuje téma provinění a hříchu, soudu, popřípadě trestu: „Odsuzuje se k návratu k dennímu pořádku. Odsuzuje se k samovazbě uprostřed lidí. Odsuzuje se k naprosto neprospěšným pracím. Odsuzuje se k sestupu z hor a návratu do civilizace. Odsuzuje se k pobytu ve vnitrozemí. Odsuzuje se k životu v těle. Odsuzuje se k cestě předlouhou alejí kaštanů.“


Čte: Jiří Kalužný

Autor: Petr Pazdera Payne Připravila: Jana PithartováRežie: Jiří Seydler

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.