11.4.

11. duben 2007

Na básníka, filosofa a inspirátora undergroundu Egona Bondyho vzpomínají dnešní Hospodářské noviny a Právo. Jeden z prvních československých disidentů zemřel v pondělí v Bratislavě. Svobodomyslný Bondy byl ikonou několika generací českého undergroundu, spolupracoval se skupinou The Plastic People of the Universe, ukázky z jeho "totálně realistických" básní najdeme v Hospodářských novinách. Právo pak krátce popisuje jeho umělecké přátelství s Vladimírem Boudníkem a Bohumilem Hrabalem, otiskuje také osobní vzpomínky spisovatele a výtvarníka Iva Vodseďálka a výtvarníka Oldřucha Hamery. Vzpomínku na Egona Bondyho vám Mozaika nabídne před devátou hodinou ranní.

Lidové noviny se věnují odvolání ředitele Národního divadla v Brně. Dosavadní šéf Zdeněk Prokeš byl městskými radními včera sesazen. Jako důvody uvádí náměstkyně primátora Barbora Javorová to, že "pod vedením stávajícího ředitele není možnost pro další rozvoj tohoto divadla", Prokeš prý nedokáže prodat to dobré, co v divadle je. Výběrové řízení na místo nového ředitele divadla radnice teprve připravuje, jeho přesný termín není zatím znám. Mezi kandidáty patří například Daniel Dvořák, bývalý ředitel pražského Národního divadla, který připustil, že se do konkursu pravděpodobně přihlásí.

Lidové noviny přinášejí také informaci o udělení cen hudebního časopisu BBC Music Magazine. Smetanovo trio získalo hlasováním veřejnosti vítězství v kategorii Komorní hudba a mladý český soubor Pavel Haas Quartet převezme dnes večer ocenění odborné poroty v kategorii Nováček.

Na kulturní straně Hospodářských novin najdeme recenzi muzikálu Angelika, který od počátku března uvádí pražské divadlo Broadway. Irena Zemanová ji nadepisuje "Kýč by nevadil, trapnost však ano", což dokládá prvky ze hry, která je podle ní lidovou zábavou. Velké problémy prý přicházejí především, když se objevují invenční motivy tvůrců muzikálu, jako kupříkladu forbíny Petra Novotného reflektující aktuální společenské dění.

Nejnovější román Paula Coelha Čarodějka z Portobella představuje v Právu František Cinger. Brazilskému spisovateli nejde v knize jen o vylíčení osudu hlavní hrdinky, libanonky Athény, využívá její životní cesty ke zdůraznění návratu k přirozenosti života. Coelho ke svému dílu říká: "Náš čas na této zemi je posvátný a my musíme velebit každý okamžik. Co nás nutí, abychom měli ve čtyřiceti letech stejné tělo jako v mládí? Copak je možné zastavit čas?"

Mirka Spáčilová v Mladé frontě Dnes srovnává čtyři premiérové komedie v českých kinech. Sestavuje žebříček, v němž filmy seřadí dle kvality takto: Horší už to nebude, Kdo je tady ředitel?, Robinsonovi a do suterénu humoru Spáčilová umisťuje komedii Norbit.

Scénárista a spisovatel Jiří Šebánek zemřel ve věku sedmasedmdesáti let minulou středu. Na jednoho ze zakladatelů Divadla Járy Cimrmana, autora filmů a mimo jiné i televizních večerníčků vzpomíná Mladá fronta Dnes i Právo.

autor: Martin Luhan
Spustit audio