Znám jednu dívku II. Michaela Pálka Plachká propojuje energii hor, jezer i lidí

4. únor 2024

„Čerpám sílu z přírody, která mě obklopuje, a také z jejího klidu,“ říká skladatelka žijící již dvanáct let v předhůří Alp. Přírodní a duchovní témata jí přitom samovolně splývají.

Ticho alpské krajiny a zároveň dětská hravost. Paprsky měkkého světla a pohyb zvukové stínohry. To vše v sobě skrývá hudba skladatelky Michaely Pálky Plachké. Poznalo ji publikum Pražského jara i koncertů sdružení Konvergence, děti poslouchají její příběhy o skřítkovi Bambulínovi.

Ve Futurissimu mluví o své práci, duchovních tendencích i životě na bavorském venkově. Dotkne se také udržování vztahů na dálku i cestování do kulturních center. Michaela Pálka Plachká se kromě koncertních kompozic věnuje také multimédiím, performancím a tvorbě pro děti. V současné době žije a pracuje v Německu.

Cyklus „Znám jednu dívku“, věnovaný současným skladatelkám, připravuje Boris Klepal.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.