Znám jednu dívku 3. „Improvizace je o tom, jací jsme lidé,“ říká skladatelka Lucie Páchová
Podniká neobyčejné pokusy se zvuky, se svými spoluhráčkami a spoluhráči, ale ze všeho nejvíc možná sama se sebou a s vlastním vnímáním světa. Skladatelka Lucie Páchová potvrzuje, že hudební experiment není vyprázdněné slovo.
Sbírá zvuky zapadlých vesnic a zajímá ji volnost společného prožívání. Dovede strávit celé týdny na osamělé chatě s několika málo lidmi, aby zjistila, jak mezi nimi funguje hudební i osobní komunikace. Neváhá přijímat bezprostřední podněty od malých dětí.
V Africe ji zaujalo jiné prožívání současnosti i každodenní kontakt s hudbou. Setkávala se s farmářkami, pro něž je zpěv součástí běžného života. Album Krandžilica zase vytvořila z terénních nahrávek zvuků i lidských hlasů bulharské vesnice.
„Intenzita přítomnosti je to, co mě láká,“ říká skladatelka, pro kterou je důležité, aby se hudba neodehrávala pouze exkluzivně na koncertech nebo při jiných zvláštních příležitostech. Součástí bezprostředně prožívané přítomné chvíle se díky ní stává společně improvizující bigband, zvuková paralela k dřevěné soše i nahrávání imitující přirozený vjem lidských uší.
Součástí rozhovoru s Lucií Páchovou jsou skladby či zvukové instalace Pan a chi 2, Voisphere, Krandžilica, Mouth a komponovaná improvizace Páchová – Raková – Nowak. Cyklus „Znám jednu dívku“, věnovaný současným skladatelkám, připravuje Boris Klepal.
Související
-
Znám jednu dívku 6: Ann Cleare, skladatelka na zelené irské louce
Osvobozuje irskou hudbu od stereotypů, zůstává však se zemí úzce svázaná. V hudbě Ann Cleare jsou slyšet ozvěny pravěkého osídlení i nevratné změny krajiny a přírody.
-
Znám jednu dívku 5: Viktorie Knotková, Ľubica Čekovská a gender před soudem času
Konfrontace vnitřní svobody a svazujících konvencí je námětem opery Here I Am, Orlando, kterou libretistka V. Knotková a skladatelka Ľ. Čekovská připravily pro ND Brno.
-
Znám jednu dívku 4: Rebecca Saunders a hudba, která se nedá pověsit na zeď
„Největší hodnotou hudby je její neuchopitelnost,“ říká britská skladatelka žijící v Berlíně, která bude na konci května hostem Pražského jara.
Nejposlouchanější
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
Anna Bolavá: Do tmy. Příběh osamělé ženy, jejíž vášeň pro sběr bylin se mění v chorobnou posedlost
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.