Živý Betlém

19. prosinec 2003

Půjdete-li o víkendu kolem Staroměstského náměstí, můžete se ocitnout tváří v tvář Svaté rodině, popřípadě potkat pastýře, či Tři krále. V sobotu i ve Zlatou adventní neděli, vždy ve 14.30 a v 16.30, se na prostranství za Týnským chrámem odehraje představení Živý Betlém.

Postavy Betléma se sem budou scházet z různých stran tak, jako se scházeli k mýtické Betlémské jeskyni. Svatá rodina půjde Celetnou ulicí, Pastýři od Stavovského divadla, Tři králové Ungeltem a Chudý lid od Staroměstského náměstí. Po cestě budou zpívat koledy a zvát obecenstvo, aby je následovalo. Po skončení představení odvede trojice andělů diváky na druhý konec kostela, kde je slavný portál s Ukřižováním, aby poukázali na pokračování právě začatého příběhu, kterým je hra Pašijová.

Betlém

Akci v rámci cyklu Triptych pořádá sdružení APROPO (Ateliér PROzy a POezie), které má v plánu v průběhu příštího roku sehrát ještě pašijovou hru "Jidáši, kam jdeš?" a "Svatojánskou noc". Všechna představení se odehrají pod širým nebem v Praze. Herecký soubor bude sestaven z velké části ze studentů a absolventů hereckých škol, členek pěveckého sboru Hlahol a folklórního souboru Rosénka. Režie celého projektu se ujal Filip Jan Zvolský. Veškerý výtěžek odehraných her půjde na konto "Pomozte dětem".

Nechte se uprostřed vrcholícího předvánočního shonu zlákat půvabem lidové hry a koled a podívejte se na ukázku biblického příběhu, která je snahou o připomenutí vánočních tradic v této dnešní uspěchané době.

autor: dw
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.