Šostakovičova Leningradská v podání České filharmonie a Semjona Byčkova
Náš první orchestr se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem provedl legendární Symfonii č. 7 C dur, kterou Šostakovič komponoval v krutých časech nacistického obléhání Leningradu a věnoval ji městu samotnému i jeho obyvatelům.
Byčkov, stejně jako Dmitrij Šostakovič rodák z Petrohradu (resp. Leningradu), je nanejvýš zasvěceným interpretem tohoto skvostu symfonického repertoáru 20. století a pojí jej k němu také osobní vazby a niterné vzpomínky blízkých.
Čtěte také
Na adresu symfonie řekl mimo jiné toto: „Genialita této symfonie spočívá právě v tom, že není popisná. Na žádném místě neuslyšíte například – tady německé tanky odbočily vlevo… To není účelem uměleckého díla. Umění je tady proto, aby v nás vyvolalo nějaký stav nebo pocit. A to se právě Šostakovičovi podařilo, najít zvuky a tóny, které v nás vyvolávají neochvějný pocit, že víme, o čem to je. To je to, co člověk vidí, cítí a slyší v Šostakovičově Sedmé symfonii – všechny aspekty života od štěstí přes naději až po strach, zkázu, dobro a zlo.“ Rozhlasové posluchače provedl slovem Ondřej Scholtz.
Související
-
Bedřich Smetana: Má vlast. Nová nahrávka České filharmonie s dirigentem Semjonem Byčkovem
Zbrusu nové CD České filharmonie, která se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem před časem natočila cyklus Smetanových symfonických básní Má vlast.
-
Semjon Byčkov: Otevřel jsem partituru Mé vlasti a měl jsem v očích slzy dojetí
„Usínám i probouzím se s myšlenkami na Českou filharmonii,“ řekl ve Vizitce šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov.
-
„Je to hudba, která vstupuje rovnou do srdce.“ Semjon Byčkov...
Českou filharmonii v těchto dnech řídí renomovaný ruský dirigent Semjon Byčkov. Ve Dvořákově síni pražského Rudolfina 22. ledna večer v rámci druhé reprízy koncertn...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.