Koncert pro hrdiny. V katedrále sv. Víta zazněla symfonické básně ze Smetanova cyklu Má vlast a Janáčkova Sinfonietta
Paměť národa a Český rozhlas pořádají u příležitosti Dne válečných veteránů na Pražském hradě benefiční Koncert pro hrdiny. V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě představí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením dirgenta Petra Altrichtera působivé skladby, které odkazují na českou minulost. Zazní hudební díla Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka. Přímý přenos vysíláme 11. listopadu od 19:00.
Koncert pro hrdiny zahájí slavnostní nástup Hudby Hradní stráže. Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahraje symfonické básně z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany: Vyšehrad, Tábor a Blaník. Druhá část programu bude věnována Janáčkově Sinfoniettě, kterou skladatel zamýšlel jako poděkování za první roky života v samostatném demokratickém Československu a kterou věnoval všem vojákům.
Koncert uctí a připomene hrdinství těch, kteří bojovali za svobodu. Připojí se tak k tradici oslav Dne válečných veteránů, která se slaví v mnoha demokratických zemích světa, včetně USA, Kanady a zemí Commonwealthu, a jehož symbolem je květ vlčího máku.
Večera se zúčastní známé osobnosti z politického a kulturního světa, ale také samotní váleční veteráni, účastníci třetího odboje a další hrdinové, kterým je koncert věnován. Účast přislíbil například válečný veterán Miloslav Masopust, který v řadách československé armády bojoval roku 1944 u Krosna, novodobý veterán Bohuslav Dvořák, který byl v 90. letech nasazen na misích v Bosně a Hercegovině nebo Albánii, a také protikomunističtí odbojáři a bývalí političtí vězni Ivo Klempíř a Jiří Lukšíček.
Veškerý výtěžek z prodeje vstupenek bude věnován charitativní sbírce projektu Paměť národa na podporu válečných veteránů.
Související
-
Jakou hudbu posloucháte, když si potřebujete dodat kuráž? Polední koncerty nabízí hudbu o hrdinech
Jakou hudbu posloucháte, když si potřebujete dodat kuráž? Výběr ze skladeb, které mají co do činění s odvahou, nás čeká při Poledních koncertech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.