Zima je dar z nebe. Verše Jaromíra Zeminy inspirované zimou, adventem a vánočním časem
Knížka zimního času – tak se jmenuje publikace historika umění, básníka a esejisty Jaromíra Zeminy (nar. 1930). Hlavním motivem, důvodem či spíše „aktérem“ této knížky je zima, nazíraná i zakoušená z různých pohledů prostřednictvím postřehů, vzpomínek i vyznání. Literárně-hudební pásmo z veršů a reflexí historika umění a básníka v autorské interpretaci poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Knížka zimního času – tak se jmenuje publikace historika umění, básníka a esejisty Jaromíra Zeminy (nar. 1930). Hlavním motivem, důvodem či spíše „aktérem“ této knížky je zima, nazíraná i zakoušená z různých pohledů prostřednictvím postřehů, vzpomínek i vyznání.
To, co tyto texty spojilo, je moje stále rostoucí zamilovanost do zimy, která pro mne má ze všech ročních období nejvíc poezie.
Jaromír Zemina
Jaromír Zemina ve svých zimních básnických rozjímáních často zdůrazňuje prožitek oproštěnosti a čistoty. Vizuálně se to projevuje ve škálách šedi, která se střídá s bělobou; předčasný soumrak s nocí plnou očekávání i s pomalým rytmem svítání.
Zemina svá zimní pozorování zabrušoval nejen v dějích i událostech rodného kraje (Podkrkonoší) či v pražských zákoutích kolem starého židovského hřbitova, ale také před plátny a grafickými listy velkých výtvarných mistrů zimy, od kterých se pozorně učil: Bruegel, Mikuláš Aleš, Kaván, Slavíček, Lada, Trnka, John i Reynek. Na jejich zimní motivy ve svých textech nejednou odkazuje, k nim se věrně vrací.
Související
-
Jaromír Zemina, historik umění
„O zvířatech od mravenců k medvídkovi“ je název nové knihy historika umění Jaromíra Zeminy přicházející ke čtenářům v době letošního adventu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.