Židovský rok a jeho svátky (1/11): Židovský rok

18. září 2005
Prameny a proudy

Málokteré náboženství bylo předmětem tak hlubokého nepochopení a nenávistných útoků jako je tomu v případě judaismu včetně židovské kultury a židovského národa. V jedenáctidílném cyklu Židovský rok a jeho svátky budeme poznávat židovské náboženství, tradice a zvyky, které se vážou k jednotlivým svátkům židovského roku.

O židovství se říká, že patří k duchovním kořenům Evropy. Židovské náboženství je vůbec jedním z nejstarších náboženských systémů. Dodnes je věrné svým původním kořenům, i když se během staletí proměňovalo tak, jak inspirovalo své stoupence.

S ředitelem Židovského muzea v Praze Dr. Leo Pavlátem pořad připravila Teresie Bečková. Uslyšíte v něm také izraelského rabína Jehudu Ješarima, který pro ČRo 3 - Vltavu nahrál synagogální zpěvy.

autoři: Terezie Bečková , Leo Pavlát
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.