Žena na kraji ledu

4. únor 2015

Rozhlasový dokument dánské autorky Rikke Houd.

Záznam pořadu již není dostupný. Další dokumenty ve zvuku naleznete zde.

V roce 1932 odcestovala mladá dánská zdravotní sestra Karen Roosová do dalekých končin východního Grónska, a stala se tak vůbec první zdravotnicí vyslanou do místní dánské kolonie.

Půl roku nato však Karen zmizela – zůstaly po ní pouze stopy ve sněhu vedoucí k okraji zamrzlého moře, odhozená lyžařská hůlka a neúplný deník, ze kterého někdo vytrhl poslední stránky.

03307977.jpeg

Záhadný příběh Karen Roosové ovšem žije dál ve vyprávěních obyvatel zdejší malé a izolované komunity – v příbězích, jež v mnohém protiřečí oficiálnímu prohlášení zveřejněnému v době události místními úřady, v němž stojí, že dívka utrpěla během večerní procházky tragickou nehodu.

Její záhadný osud inspiroval i dánskou rozhlasovou tvůrkyni Rikke Houdovou, která se po více než osmdesáti letech rozhodla následovat opuštěné stopy vedoucí do neznáma a vypravila se z Dánska až do nejzapadlejší vesnice v kraji východogrónských fjordů, aby zde rozkryla okolnosti příběhu o dávném provinění, hrdosti a tlaku společenských konvencí.

Setkává se s pozůstatky koloniální minulosti a pradávné kultury, jež v pusté krajině bojuje o přežití a zachování vlastní identity, a zároveň se potýká s vlivy současné Evropy.

Zvukově bohaté a hluboce osobní vyprávění vykazuje prvky dramatické inscenace, přesto však zůstává čistě dokumentárním dílem, inspirovaným snahou porozumět době dávno minulé i vzdálené komunitě, která neumí zapomínat, a tragédiím čelí často způsobem, jenž je pro řadu Evropanů jen stěží pochopitelný.

Rozhlasový dokument Žena v kraji ledu, jehož natáčení trvalo déle než rok, uvedla v původním dánském znění podcastová stanice www.Thirdear.dk.

V českém znění účinkují: Jana Franková, Magdalena Borová, Petr Pelzer, Dana Černá, Růžena Merunková a Jiří Kamen.zvukový mistr: Roman Špála a Radek Veselýrežie: Eva Nachmilnerová

autor: Rikke Houd
Spustit audio