Zemřel jezuitský kněz a chartista František Lízna. Připomeňte si ho symbolicky textem Musím jít dál

5. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Duchovní František Lízna

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

P. František Lízna SJ odešel z tohoto světa 4. března v olomoucké nemocnici. Bylo mu 79 let. Poslechněte si jeden z jeho deníkových záznamů, který vypovídá nejen o Líznově svatojakubské pouti do Santiaga de Compostela, ale hlavně o jeho vidění světa.

Účinkuje: Oldřich Kaiser
Připravil: Jan Mazanec
Režie: Ivan Chrz

Svou životní pouť započal František Lízna roku 1941 v Jevíčku, roku 1968 vstoupil k jezuitům, na kněze byl vysvěcen o šest let později, do roku 1989 však nedostal státní souhlas. Vystřídal tedy celou řadu manuálních zaměstnání, pětkrát byl z politických důvodů vězněn a stal se také signatářem Charty 77. Dlouho se pak věnoval menšinám či bývalým trestancům a působil ve vládní Radě pro lidská práva.

V roce 2004 absolvoval pěší pouť z Čech až do španělského poutního místa Santiago de Compostela. Za 106 dní ušel přes 3000 kilometrů a přitom psal neokázalý poutnický deník, který knižně vydalo brněnské nakladatelství Cesta. Listování v tomto osobním a autentickém textu Františka Lízny pro rozhlas připravil Jan Mazanec, režíroval Ivan Chrz a načetl Oldřich Kaiser.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Klára Fleyberková
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.