Ze světa zdraví B. M. Zamyšlení nad životem a tvorbou jednoho z našich nejvýraznějších hudebních skladatelů
Rodák z Poličky na česko-moravském pomezí. Z Československa odešel, když mu bylo 33, a domů se symbolicky vrátil až dlouho po své smrti.
Bohuslav Martinů, syn obuvníka a pověžného, jeden z našich nejvýraznějších hudebních skladatelů, komponoval hudbu s českými názvuky a ozvuky, která vznikala v USA a v západní Evropě, neboť do Čech kvůli politickým poměrům zpátky nemohl a nechtěl. V četných dopisech, které se dochovaly a z nichž čerpá i náš pořad, se o této rozporuplnosti hojně rozepisuje. Je to dilema, které nemá dobré řešení.
Po roce 1945 Bohuslava Martinů osloví brněnský skladatel a náš rozhlasový kolega Zdeněk Zouhar. Rozvine se čilá korespondence. Z ní vzejde jak slavné Otvírání studánek, tak (a to až po skladatelově smrti) Festival Bohuslava Martinů s československou premiérou Koncertu pro dva klavíry. Poslechneme si jej v unikátní nahrávce v podání klavírního dua Vlastimila a Věry Lejskových. Paní Věra bude ve studiu vše provázet komentářem. Z knihy „Milý příteli: Dopisy Bohuslava Martinů Zdeňku Zouharovi“, vydané roku 2021 Univerzitou Palackého v Olomouci (ISBN 978-80-244-5852-6), zacituje herec Petr Kubes. Mistrem zvuku je Tomáš Přidal. Hudební spolupráce Antonín Schindler. Natočeno v olomouckém studiu Českého rozhlasu v roce 2024.
Související
-
Philip Glass, Bohuslav Martinů a Ludwig van Beethoven v podání rozhlasových symfoniků
Mimořádně atraktivní program slibuje český debut předního izraelského dirigenta Omera Meira Wellbera. Přímý přenos vysíláme 11. prosince od 19:30.
-
Bohuslav Martinů
SOČR v čele s šéfdirigentem Petrem Popelkou, houslistou Josefem Špačkem a klavíristou Miroslavem Sekerou nahráli pro vydavatelství Supraphon díla Bohuslava Martinů.
-
Sedmé nebe s Vladimírem Franzem. Bohuslav Martinů: Epos o Gilgamešovi
Osobnosti české hudební scény vybírají a komentují hudbu svého srdce.
Nejposlouchanější
-
Japonsko je země průměrů, odchýlení vede k šikaně, říká japanolog Jan Sýkora
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.