Ze světa zdraví B. M. Zamyšlení nad životem a tvorbou jednoho z našich nejvýraznějších hudebních skladatelů
Rodák z Poličky na česko-moravském pomezí. Z Československa odešel, když mu bylo 33, a domů se symbolicky vrátil až dlouho po své smrti.
Bohuslav Martinů, syn obuvníka a pověžného, jeden z našich nejvýraznějších hudebních skladatelů, komponoval hudbu s českými názvuky a ozvuky, která vznikala v USA a v západní Evropě, neboť do Čech kvůli politickým poměrům zpátky nemohl a nechtěl. V četných dopisech, které se dochovaly a z nichž čerpá i náš pořad, se o této rozporuplnosti hojně rozepisuje. Je to dilema, které nemá dobré řešení.
Po roce 1945 Bohuslava Martinů osloví brněnský skladatel a náš rozhlasový kolega Zdeněk Zouhar. Rozvine se čilá korespondence. Z ní vzejde jak slavné Otvírání studánek, tak (a to až po skladatelově smrti) Festival Bohuslava Martinů s československou premiérou Koncertu pro dva klavíry. Poslechneme si jej v unikátní nahrávce v podání klavírního dua Vlastimila a Věry Lejskových. Paní Věra bude ve studiu vše provázet komentářem. Z knihy „Milý příteli: Dopisy Bohuslava Martinů Zdeňku Zouharovi“, vydané roku 2021 Univerzitou Palackého v Olomouci (ISBN 978-80-244-5852-6), zacituje herec Petr Kubes. Mistrem zvuku je Tomáš Přidal. Hudební spolupráce Antonín Schindler. Natočeno v olomouckém studiu Českého rozhlasu v roce 2024.
Související
-
Philip Glass, Bohuslav Martinů a Ludwig van Beethoven v podání rozhlasových symfoniků
Mimořádně atraktivní program slibuje český debut předního izraelského dirigenta Omera Meira Wellbera. Přímý přenos vysíláme 11. prosince od 19:30.
-
Bohuslav Martinů
SOČR v čele s šéfdirigentem Petrem Popelkou, houslistou Josefem Špačkem a klavíristou Miroslavem Sekerou nahráli pro vydavatelství Supraphon díla Bohuslava Martinů.
-
Sedmé nebe s Vladimírem Franzem. Bohuslav Martinů: Epos o Gilgamešovi
Osobnosti české hudební scény vybírají a komentují hudbu svého srdce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.