Záznam mimořádného přímého přenosu: Kouzelná noc s Kateřinou Kněžíkovou a Ostrava znovuzrozená

25. červen 2020

Přímý přenos z Ostravy ze dne 19. června za účasti publika je důkazem toho, že koncertní provoz, na který jsme byli zvyklí před koronavirovou krizí, je zase zpátky. 

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka svůj původní program v jarních a letních termínech byl sice nucen zrušit, ale co bylo možné, přesunul na podzimní měsíce roku 2020. Jako připomínka tohoto festivalu se v Domě kultury města Ostravy koná koncert, na kterém participuje jak Janáčkova filharmonie Ostrava, tak Český rozhlas. Sólistkou večera je sopranistka Kateřina Kněžíková, dirigentem Robert Jindra.

Program, který vysíláme na Vltavě v rámci pořadu Koncert klasika, má promyšlenou dramaturgii skladeb vrcholného romantismu i impresionistického období. Čistě orchestrální skladby Gabriela Faurého a Josefa Suka se střídají s písňovým repertoárem hudby Maurice Ravela, Henriho Duparca a Bohuslava Martinů. Kromě Sukovy Pohádky, suity z hudby k dramatické pohádce Julia Zeyera Radúz a Mahulena op. 16, se jedná o díla ne příliš často uváděná.

MHF Leoše Janáčka 2020. Gabriel Fauré: Péleas a Melisanda,suita (18 min). – Maurice Ravel: 5 řeckých melodií (8 min). – Henri Duparc: Písně: L'Invitation auvoyage(5 min). – Chanson triste (4 min). – La vie anterieure (5 min). – Phidylé (6 min). - Bohuslav Martinů: Kouzelné noci (17 min). – Josef Suk: Pohádka (30 min). Zpívá Kateřina Kněžíková (soprán), Janáčkovu filharmonii Ostrava diriguje Robert Jindra. Přímý přenos z Domu kultury města Ostravy. Připravila Renáta Spisarová, moderuje Kateřina Huberová (120 min). Ostrava

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.