Z Vídně přes Itálii a Paříž až do milovaných Čech. Život malíře Vojtěcha Hynaise mapuje nová monografie, a to rok po roce
Propracovaná alegorická scéna, v jejímž středu skládá stmelený národ dary k nohám truchlící Slavie dodnes zdobí oponu pražského Národního divadla. Jejím autorem byl ve Vídni narozený český malíř Vojtěch Hynais, jehož život teď rok po roce rekonstruuje v monumentální dvoudílné monografii historička umění Marie Mžyková. Knihu plnou reprodukcí a obrazové dokumentace nazvala prostě Hynais.
12. srpna roku 1881 propukl v Národním divadle v Praze požár, který zničil měděnou kupoli a hlediště i jeviště právě dostavěné novorenesanční budovy, jež měla reprezentovat českou národní hrdost a kulturní autonomii emancipujícího se národa. Požáru divadla, jež bylo výsledkem mnohaletých snah a sbírek, do kterých se zapojily široké vrstvy lidu, podlehla i opona portrétisty, kreslíře a malíře Františka Ženíška.
Vítězem nové soutěže se stal malíř Vojtěch Hynais, který návrh vypracoval ještě v Paříži. V tehdejším centru světového umění nejprve studoval, později tam vytvořil i řadu významných obrazů a vystavoval na proslulých Salonech. Aby uživil sebe i početnou rodinu, věnoval se zároveň i grafické tvorbě plakátů.
I v propragační tvorbě, jež si žádala promyšlený, zjednodušený a úderný „děj“ i sdělení ale zůstal Hynais věrný klasickému akademickému stylu, který vycházel z antiky a vrcholné renesance. A to i v době, kdy se už do popředí draly moderní směry jako impresionismus nebo pointilismus.
Třeba i o tom, jak se Hynais stavěl k nastupujícím uměleckým proudům, teď můžeme číst ve velkoryse pojaté dvoudílné monografii historičky umění Marie Mžykové. Markéta Kaňková se jí při natáčení rozhovoru ptala na Hynaisovo rodinné zázemí, studia na Vídeňské Akademii, četné cesty po Itálii, na život v Paříži i na umělcův návrat do Čech, kde vytvořil stěžejní díla a zanechal za sebou výraznou stopu i jako pedagog.
Publikaci vydalo nakladatelství Academia.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Filip Topol: Mně 13. Raná autobiografická próza frontmana Psích vojáků
-
Žiletky ve vlasech: Divoký poeta Filip Topol v Sedmém nebi Moniky Načevy
-
Josef Topol: Hodina lásky. Hra o ničivé síle času s Janem Třískou v hlavní roli
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.