Z kanceláře ke stroji. Jak fungují novodobé městské dílny?
Konečně se naučím dělat něco pořádného! Pokud tak znělo i vaše novoroční předsevzetí, poslechněte si kutilské ArtCafé.
Alexandra Střelcová se podílí na chodu žižkovské rostlinné laboratoře Haenke. Zde se zájemci naučí, jak pracovat s léčivými rostlinami a jak z nich vyrobit krémy, spreje a masti. „Případně se můžete přijít jenom pohrabat v hlíně a postarat se o své květiny.“ Zvýšený zájem o kurzy potvrzuje se začátkem roku i Eva Adamcová ze Steh-by-steh: „Na mých kurzech se učí základy výšivky, základní stehy, techniky vyšívání na látku a na závěr si účastníci vyšijí motiv na oblečení.“
Všimli jsme si, že lidé teď rádi svařují.
Martin Pulec
Také do komunitní dílny Ponk v Holešovicích přichází čím dál více zvědavců. Mohou se tu zapojit do kurzů práce se dřevem nebo kovem. Ve dřevařské dílně si zájemci vyzkouší práci s nejrůznějšími nástroji — od pásové pily po protahovačku — a v kovodílně je teď největší zájem o svařování, komentuje Martin Pulec.
Nápady se pod rukama mění ve skutečnost
Na vyjmenovaných kurzech se uplatňuje nejenom princip DIY (udělej si sám), ale i vzdělávací aspekt.
Lektoři i lektorky usilují nejen o předání konkrétního vědění, ale chtějí také pro svůj obor inspirovat a zapálit nové nadšence. „Důležité je, aby při výuce došlo i na uplatnění vlastních nápadů, které se promění ve skutečnost,“ doplňuje Michal Kotek. Bohužel se ale oslovení lektoři shodují, že účastníci často válčí s kreativitou. „Jsou ve stresu, když mají vytvořit něco jiného, než co vidí,“ říká Martin Pulec. Eva Adamcová to potvrzuje: „Pokud někdo přijde s již hotovou výšivkou, snažím se ho přesvědčit, aby zkusil něco vlastního.“
Objevovat nové a zanechat odkaz
Důvodů, proč se lidé na kurz přihlásí, je celá řada. Většina účastníků tráví dny u pracovních monitorů a má pocit, že ztrácí kontakt se skutečným světem.
Ručními pracemi chtějí něco hmatatelného vytvořit, něčemu se fyzicky věnovat. Kurzy jim navíc umožňují potkat zcela nové lidi a najít si přátele z jiného sociálního okruhu. Roli hraje i zájem o trvale udržitelný způsob života — umět si opravit rozbitou věc, zašít roztrhaný textil či zachránit nemocnou rostlinu. Někteří pak zvažují rekvalifikaci a na kurzech si osahávají možné pracovní alternativy. Martin Pulec zmiňuje ještě jeden klíčový důvod: „Každý chce, aby po něm něco zbylo. Aby vnuci mohli jednou ukazovat na stůl, který vyrobil dědeček.“
Poslechněte si celé ArtCafé. V jeho druhé části se živě přihlásil z nizozemského festivalu Eurosonic Ondřej Bambas a se svými hosty komentoval tamní hudební dění.
Související
-
Řemesla v digitálním věku. Projekt Řeč materiálu bojuje za jejich záchranu
V ArtCafé byla řeč o autorském textilu, starých tkalcovských strojích i o předávání léty vypilovaných dovedností.
-
Vlastnoručně si zrenovovat starý nábytek můžete v nové Cirkulární dílně v Praze
V prostoru Kampusu Hybernská vznikl nový projekt s názvem Cirkulární dílna HYB4, kde se veřejnost může v rámci workshopů přijít učit zrenovovat si starý, mnohdy stále...
-
Co vyrábějí kutilové 21. století? Podívejte se do FutLabu!
V moderní kutilské dílně to vypadá jinak než za dob Přemka Podlahy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.