Westonia, vzácný pták

Alžběta Johanna Westonia se narodila v Anglii koncem října 1582 a nedlouho po narození jí zemřel otec. V raném věku opustila Anglii a spolu s matkou, která se provdala za Edwarda Talbota, známého později na dvoře Rudolfa II. Jako magistr Kelley, žila v podstatě celý život v Čechách.

Magistr Kelley ji měl rád a opatřil jí solidní vzdělání. Časem však upadl v nemilost císaře Rudolfa II., spáchal sebevraždu a uvrhl rodinu do četných potíží. Jednou z nich bylo i zabavení majetku.

Westonia využila svého literárního talentu a stále znovu se obracela jak na Rudolfa II., tak na významné šlechtice, aby rodině pomohli. Provdala se za Jana Leona z Eisenachu, který působil na rudolfinském dvoře jako vyslanec vévody lünebursko-brunšvického a knížete anhaltského, což jí přineslo zaopatření.

02628801.jpeg

S českým prostředím byla spjata nejen svým osobním životem, ale také kulturními vztahy, takže ji právem můžeme považovat za představitelku humanistické tvorby v Čechách.

Zemřela jako třicetiletá roku 1612 na následky těžkých porodů, pohřbena je v Praze v malostranském kostele sv.Tomáše.

Westonia patří mezi legendy rudolfinské Prahy a její básně nám o této zvláštní době v českých dějinách podávají četná svědectví. To, že její legenda stále žije, dosvědčuje i hra amerického dramatika Richarda Byrnese, z níž jsou do pořadu zahrnuty ukázky.

autor: ČRo Vltava
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.