Westonia, vzácný pták
Alžběta Johanna Westonia se narodila v Anglii koncem října 1582 a nedlouho po narození jí zemřel otec. V raném věku opustila Anglii a spolu s matkou, která se provdala za Edwarda Talbota, známého později na dvoře Rudolfa II. Jako magistr Kelley, žila v podstatě celý život v Čechách.
Magistr Kelley ji měl rád a opatřil jí solidní vzdělání. Časem však upadl v nemilost císaře Rudolfa II., spáchal sebevraždu a uvrhl rodinu do četných potíží. Jednou z nich bylo i zabavení majetku.
Westonia využila svého literárního talentu a stále znovu se obracela jak na Rudolfa II., tak na významné šlechtice, aby rodině pomohli. Provdala se za Jana Leona z Eisenachu, který působil na rudolfinském dvoře jako vyslanec vévody lünebursko-brunšvického a knížete anhaltského, což jí přineslo zaopatření.

S českým prostředím byla spjata nejen svým osobním životem, ale také kulturními vztahy, takže ji právem můžeme považovat za představitelku humanistické tvorby v Čechách.
Zemřela jako třicetiletá roku 1612 na následky těžkých porodů, pohřbena je v Praze v malostranském kostele sv.Tomáše.
Westonia patří mezi legendy rudolfinské Prahy a její básně nám o této zvláštní době v českých dějinách podávají četná svědectví. To, že její legenda stále žije, dosvědčuje i hra amerického dramatika Richarda Byrnese, z níž jsou do pořadu zahrnuty ukázky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.