Vzpomínky varhanice prof. Aleny Štěpánkové-Veselé
Pětidílný pořad vzpomínek Aleny Veselé připravila pro cyklus Osudy Olga Jeřábková. Poslouchejte každý všední den od 11:30.
Poznala nejslavnější chrámové varhany v celé Evropě, koncertovala v největších sálech velkých měst světa a nahrála téměř kompletní dílo J. S. Bacha. Téměř půl století – od roku 1952 – vyučovala na Janáčkově akademii múzických umění, kde byla také od roku 1990 sedm let rektorkou.
Česká varhanice profesorka Alena Štěpánková-Veselá, která se letos dožívá 90 let, se zasloužila nejen o získání nových prostorů pro brněnskou vysokou uměleckou školu, ale za jejího působení vznikla také (vedle hudební) druhá fakulta – divadelní.
Až do vysokého věku se věnovala svým koníčkům – horolezectví a sjezdovému lyžování. Pomohla oživit činnost brněnského Spolku přátel hudby při Filharmonii Brno, je předsedkyní Spolku pro výstavbu brněnské koncertní síně a podílí se na organizaci Mezinárodního hudebního festivalu Brno. Významně se zasloužila o dokončení rekonstrukce Besedního domu v Brně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka