Výzkumy povodní v Peru můžou pomoci i v ČR

19. květen 2014

Výzkumy českých odborníků, kteří studují nebezpečí sesuvů a povodní v peruánských horách, mají mimo jiné vyústit v mapy vyznačující nejohroženější lokality. Cílem je dát místním lidem doporučení, kde nemají stavět a bydlet.

Pohoří Cordillera Blanca v Peru patří k jedněm z nejdynamičtějších na světě z hlediska geologických procesů, takže pochody, které se odehrávají i u nás, tam jsou intenzivnější a četnější – i proto je tam dlouhodobě zkoumají čeští přírodovědci.

Jak v rozhovoru s Janou Olivovou upřesňuje doktor Jan Klimeš z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd, zabývají se mimo jiné nebezpečím vzniku povodní v horských oblastech Peru, které mohou vzniknout v důsledku přílivové vlny způsobené sesuvem hornin nebo pádem sněhové laviny do horských jezer.

autoři: Jana Olivová , Karel Kratochvíl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová