Vydejte se do světa snů a imaginace. Začíná jubilejní 25. ročník Letních slavností staré hudby
Dramaturgie letošního ročníku Letních slavností staré hudby se zaměřuje na snění a imaginaci v různých kontextech hudby starších období, a také na tvorbu hudebních vizionářů. Bez vizí a snů by totiž nemohlo vzniknout žádné umělecké dílo… Festivalové večery navodí atmosféru salónních koncertů hudbymilovné šlechty i měšťanstva nebo pozvou na emocemi nabité fado či smyslné tance zvané lundum.
Zahajovací večer festivalu v pražských Emauzích, který na Vltavě vysíláme 16. července od 20 hodin v přímém přenosu, bude patřit unikátnímu česko-vlámskému projektu souborů Oltremontano Antwerpen a Tiburtina Ensemble. Jeho inspirací je proslulý oltářní triptych Hanse Memlinga „Bůh Otec se zpívajícími a hrajícími anděly“. Vedoucího antverpského souboru Wima Becu inspirovalo v díle z přelomu středověku a renesance detailní zobrazení řady dobových hudebních nástrojů a po důkladném studiu nechal vyrobit jejich přesné kopie. Nezaměnitelný zvuk fiduly, trumšajtu, psaltéria, středověkých trompet a dalších nástrojů doplní v pečlivě vystavěné dramaturgii křehké hlasy členek českého souboru Tiburtina Ensemble vedeného Barborou Kabátkovou.
Až do 6. srpna festival nabízí vystoupení dalších mezinárodně respektovaných ansámblů a sólistů. V klasicistním a raně romantickém repertoáru se představí sólisté Wrocławské Orkiestry Barokowe pod vedením violoncellisty Jarosława Thiela. Přednesou smyčcové kvintety a sextety Mozarta, Beethovena a Dobrzyńského. Věhlas neapolského stylu v Itálii v průběhu 18. století představí italský soubor Talenti Vulcanici s uměleckým vedoucím Stefanem Demichelim. Koncert německého souboru historických dechových nástrojů Capella de la Torre (umělecká vedoucí Katharina Bäuml) propojí špičky české a německé umělecké scény, sólistkou večera bude česká sopranistka Hana Blažíková. Koncert portugalského souboru Os Músicos do Tejo bude výpravou do exotické atmosféry Portugalského království v 18. a na počátku 19. století. V áriích z portugalských barokních oper se v Praze vůbec poprvé představí vycházející hvězda světové opery, sopranistka Ana Vieira Leite. Po 9 letech se Letní slavnosti staré hudby vracejí do renesanční Míčovny Pražského hradu, v níž zahraje baskický soubor Euskal Barrok Ensemble v čele s Enrikem Solinísem. Virtuos na barokní kytaru publiku představí také zvuk turecké lavty a středověké kvinterny.
Oslava 25. festivalových narozenin vyvrcholí 6. srpna pastorální operou Georga Friedricha Händela Acis and Galatea, jejíž příběh bude vyprávět pětice sólistů, herci z divadla Buchty a loutky a Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové. Představení v Divadle ABC je věnováno památce sopranistky Patricie Janečkové, která ztvárnila roli nymfy Galatey v premiérovém nastudování této inscenace v roce 2017.
Související
-
Největší český site-specific festival současného tance. Ve Žďáru nad Sázavou začíná KoresponDance
Umělce nejen z Česka, ale i Portugalska, Francie, Německa, Španělska, Itálie, Slovenska a Japonska přilákalo srdce Vysočiny.
-
Múzy tvořící a inspirující. Festival Krumlov letos láká třeba na Plácida Dominga
Už tento pátek začne 33. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Potrvá do 3. srpna a nabídne více než 40 koncertů hlavního i doprovodného programu.
-
Hudba a vítězství! Znojmo zve na 18 dní hudby a vína. Třeba s Adamem Plachetkou nebo Pavlem Šporclem
Oslavný, vzpomínkový i mimořádně nabitý. Přesně takový bude jubilejní 20. ročník Hudebního festivalu Znojmo, který potrvá do 28. července.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.