Výběr týdne: Kýčovitý Oscar, bojkot ruské kultury, výuka v Institutu Paměti národa a outsideři Jindřicha Chalupeckého

1. duben 2022

Zlaté sošky filmových Oscarů dostávají průměrné kýče, shodli se Irena Hejdová a Pavel Sladký. Tomáš Glanc doufá, že bojkot ruské proputinovské kultury zvýší zájem o neoficiální autory. Pedagožka Lucie Žárská přiblížila, jak se studenti učí uvádět historii do kontextu, přínosem byla návštěva v Institutu Paměti národa v Pardubicích. Výtvarný a literární kritik, teoretik Jindřich Chalupecký obdivoval umělce na okraji, připomněl Jan H. Vitvar.

Moderuje: Saša Michailidis
Editorka: Lenka Buriánková

Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.

Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na adresu: akcent@rozhlas.cz.

autoři: Saša Michailidis , Lenka Buriánková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.