Všechno nejlepší, špinavá sestro poezie! Česká slam poetry oslavila dvacet let existence

20. listopad 2023

Česká slam poetry oslavila dvacet let existence. Šimon Felenda, Robert Hýsek, Václav Ponikelský (Vašek z Aše), Marie Černíková (Bio Masha) a Jan Dibitanzl se ohlížejí za historií a současností toho specifického žánru, který bývá nazýván křížencem mezi poezií a divadlem, kulturním sportem či rapem bez beatu. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Pořadem provází: Šimon Felenda
Režijní spolupráce: Marina Feltlová
Dramaturgie: Marina Feltlová
Zvuk: Radek Veselý
Hudba: Jakub Rataj
Premiéra: 20. 11. 2023
  
V pořadu zazněly ukázky slam poetry:
Šimon Felenda: Souzvuk s múzou
Jan Dibitanzl: Žižkov              
Marie Černíková (Bio Masha):  improvizace
Šimon Felenda: Někde hluboko
Vašek z Aše: Čísla nelžou       
Šimon Felenda: Punkáči            
Alan Ginsberg: Odpověď, překlad a přednes Bob Hýsek

Šimon Felenda
Novinář, slamer, rapper. Jeho texty definuje existenciální naléhavost prolnutá se surrealistickými obrazy a rapovou flow. Společně s manželkou Lucií Felendou vydali vinyl ke dvacetiletému výročí slam poetry „20 Let slam poetry“.

Bob Hýsek
Překladatel z angličtiny (Bukowski, Ginsberg), editor magazínu Legalizace a vydavatel magazínu Konopí. Od roku 2006 vyučuje slam poetry jako předmět na Univerzitě Palackého v Olomouci, slamináře jsou otevřené veřejnosti.

Bio Masha
Vlastním jménem Marie Černíková, výtvarnice, performerka, lektorka. Zabývá se uměním jako možností sociálního a osobnostního rozvoje i jako formy vyjádření, např. zachycování životních drah v kvalitativním výzkumu. S Luďkem Kazdou jako DBLV vydali v roce 2020 album Šlápla na hrábě. Je autorkou a interpretkou loutkového krimi hororu Péče na motivy románu Ladislava Fukse.

Vašek z Aše
Vlastním jménem Václav Ponikelský, student katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, bronzový medailista mistrovství Evropy ve slam poetry pro rok 2022 a dvojnásobný vicemistr ČR (2021 a 2022). Řadí se k jedné z nejmladších slamových generací.

Jan Dibitanzl
Se slam poetry začal, aby si naplnil romantický sen o kočovných básnících. Nakonec ho dostala do reklamního průmyslu, scenáristiky a sociální pedagogiky. Improvizuje, ale nevadí mu to.

autor: Šimon Felenda
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...