Vojtěch Šarše: Africké diversity. Od Panafrikanismu po frankofonii

25. květen 2024

Cesty afrického sebevědomí v eseji afrikanisty a romanisty psaném pro Český rozhlas. Pro vltavské vysílání na Den Afriky připravil Petr Gojda, který také spolu s autorem účinkuje. 

Připravil: Petr Gojda
Premiéra: 25. 5. 2024

Den Afriky připadá každoročně na 25. 5. a připomíná jeden z významných dekolonizačních milníků – v roce 1960 získalo osmnáct států v západní a subsaharské Africe nezávislost. Kontinent, který je se svými téměř třemi tisíci jazyky a nepřebernou mnohostí etnických skupin synonymem pestrosti, byl v minulosti násilně vystavován kolonizační unifikaci. V případě frankofonie je dodnes patrná politická a kulturní snaha o zastřešení africké identity a jednoty pod jediný jazyk, francouzštinu. Proti myšlence frankofonie staví vysokoškolský pedagog a afrikanista Vojtěch Šarše ideu jednoty na základě mnohosti vyjádřenou v politickém programu panafrikanismu.

autor: Petr Gojda
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.