Vltava se připojila k Mezinárodnímu dni ptačího zpěvu. Poslechněte si zvuky svítání
Naslouchejte zvukům ranního rozbřesku, který jsme zaznamenali v neděli 2. května 2021 od 4:30 do 6:00 v Galerii hlavního města Prahy - Trojském zámku. Nabízíme nejen zvuk svítání zámeckých zahrad, ale paralelně také planetární zvukové pohlednice.
Posluchači mohou v klidu domova poslouchat jak zní svítání v Troji a prostřednictvím globálního projektu Reveil pořádaném kolektivem SoundCamp také zjistit, jaké zvuky provází východ slunce v mnoha dalších místech po celém světě. Na Vltavě uslyšíte záznam přímého přenosu ze stanu v zámecké zahradě s komentáři Radovana Haluzíka, Miloše Vojtěchovského, houslisty Davida Danela a ze záznamu například zvukovou básní Buteo Buteo básníka Radka Fridricha.
A proč je vysílání načasované tak brzy ráno, kdy většina ještě spí? Protože lidské zvuky jsou ráno ještě tiché a přírodní zvukové krajiny proto mají větší biodiverzitu než přes den. Vysílání v rámci projektu Reveil většinou neobsahuje mnoho mluveného slova, nebo lidskou hudbu a odehrává se v prostoru, kde se protínají a setkávají různé zvukové světy, na rozhraní různých entit včetně té lidské.
Čtěte také
Autoři konceptu Reveil byli inspirováni prací fonografů a zvukových umělců Gordona Hemptona a Bernieho Krause, kteří v 80. a 90. letech minulého století zaznamenávali zvukové krajiny za rozbřesku a v Severní Americe tak porovnávali různé podoby příchodu jara. Gordon Hempton společně s ornitologem Donem Kroodsmou o takové zvukové trajektorii uvažovali jako o sluchového surfování. Ragnar Helgi Ólafsson a Páll Thayer v roce 2010 vytvořili zvukovou instalaci DayBreak, Forever a počítačovým programem používajícím signál z otevřených mikrofonů na serveru Locus Sonus vytvořili pohyblivou sekvenci zvukového úsvitu, připomínající pozdější projekt Reveil.
Související
-
Saint-John Perse: Ptáci. Lyrická zamyšlení nad obrazy Georgese Braqua
Jiří Schwarz recituje skladbu francouzského básníka inspirovanou obrazy George Braqua.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.