Vladimír Novák: Za horizontem

10. únor 2012

V Galerii Topičův salon na Národní třídě v Praze byla pod názvem „Za horizontem“ zahájena výstava nových obrazů letošního pětašedesátníka – malíře Vladimíra Nováka.

Autor je příslušníkem generace, která na českou výtvarnou scénu nastupovala před polovinou sedmdesátých let v nelehké době začínající normalizace. Tedy generace, jež si kladla tíživé otázky po smyslu lidské existence nebo reagovala na tlaky normalizační absurdity groteskním pohledem na okolní realitu.

02539306.jpeg

Vladimír Novák se narodil 30. dubna 1947 v Lounech a dětství prožité v krajině Českého středohoří bylo pro jeho chápání krajiny a místa člověka v ní, určující. V letech 1967 až 1973 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru profesora Arnošta Paderlíka a v roce 1987 se spolu s dalšími generačními kolegy, vzdorujícími tlakům normalizační doby, stal členem volného seskupení umělců 12/15 Pozdě, ale přece...

Než dá Karel Oujezdský slovo samotnému autorovi – malíři Vladimíru Novákovi, poslechněte si, co o jeho tvorbě a výstavě říká její kurátor – historik umění Ivan Neumann.

Výstavu nových Novákových obrazů nazvanou „Za horizontem“ si můžete v galerii Topičův salon v prvním patře Topičova domu na Národní třídě v Praze, prohlédnout do 24. února.

Za obrazy Vladimíra Nováka se však můžete vydat také do Galerie výtvarného umění v Mostě, která až do 4. března prodloužila velkou výstavu Novákových obrazů nazvanou „Magma – Světlo poutníka“, probíhající v suterénním výstavním sále děkanského chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Rozhovor s kurátorem výstavy a ředitelem Galerie výtvarného umění v Mostě Petrem Svobodou naleznete zde.

Spustit audio