Vladimír Macura: Sen o vlasti

28. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Původní zápis české hymny Kde domov můj od Františka Škroupy

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Na Den české státnosti zařazujeme klasické zamyšlení o české národní hymně od literárního historika a spisovatele Vladimíra Macury. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Spisovatel a literární vědec Vladimír Macura (1945–1999), dlouholetý pracovník a od roku 1993 ředitel Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky, se vedle literární historie a četných překladů z estonštiny zejména v posledním desetiletí svého života zabýval netradiční historickou prózou z období českého národního obrození – žánrem v české moderní literatuře poměrně ojedinělým. Ve svém prozaickém díle šťastně spojil odbornou erudovanost historika s talentem beletristy.

S odvahou a lehkostí vyjadřování, často i se záměrnou provokativností a nadsázkou nabízí Macurova díla čtenáři nové neotřelé pohledy na čítankově zprofanované obrozenské období včetně jeho paralel s dobou teprve nedávno minulou. Vrcholem jeho umělecké tvorby je posmrtně vydaná tetralogie s názvem Ten, který bude, obsahující historické romány Informátor, Komandant, Gubvernantka a Medikus. Za román Guvernantka obdržel Vladimír Macura již v roce 1988 Státní cenu za literaturu.

Účinkuje: Otakar Brousek

Režie: Ivan Chrz
Natočeno v roce 2005.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.