Vítězslav Novák: Klavírní koncert/Za soumraku/Toman a lesní panna

2. říjen 2020

Nová nahrávka klavíristy Jana Bartoše, dirigenta Jakuba Hrůši a Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Poslechněte si recenzi Dity Hradecké.

(…) Na první poslech zaujme symbióza a vyváženost orchestru a klavíristy, jehož part je často integrován do orchestrálního přediva – vyváženost, o kterou se v tomto případě zasloužil dirigent a režisér více než sám autor. Jan Bartoš se neodolatelným způsobem noří do mohutných akordů, kterých jsou tu celé pasáže, hudba má váhu, plyne ve zřetelných, efektních gradacích. (…) Pro Nováka, poznamenaného dobovými proudy symbolismu, je lidová balada o Tomanovi a lesní panně přebásněná Čelakovským pouze jakýmsi spouštěčem univerzální výpovědi o lidské vášni. Zvukových orgií, které si skladatel přál vyvolat, se posluchači v podání SOČRu a Jakuba Hrůši dočkají. Jde skutečně o opulentní vypointování už tak dobré partitury. Málokdo dělá pro českou hudbu tolik co Jakub Hrůša, který se snaží také Vítězslava Nováka uvádět ve světě. (…) Suma sumárum, do světa se vydává po všech stránkách, a to tentokrát i té grafické – reprezentativní CD, které dělá dobré jméno české kultuře. (…)

Nahrávka vyšla u vydavatelství Supraphon.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.