Vítězslav Novák: Klavírní koncert/Za soumraku/Toman a lesní panna

2. říjen 2020

Nová nahrávka klavíristy Jana Bartoše, dirigenta Jakuba Hrůši a Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Poslechněte si recenzi Dity Hradecké.

(…) Na první poslech zaujme symbióza a vyváženost orchestru a klavíristy, jehož part je často integrován do orchestrálního přediva – vyváženost, o kterou se v tomto případě zasloužil dirigent a režisér více než sám autor. Jan Bartoš se neodolatelným způsobem noří do mohutných akordů, kterých jsou tu celé pasáže, hudba má váhu, plyne ve zřetelných, efektních gradacích. (…) Pro Nováka, poznamenaného dobovými proudy symbolismu, je lidová balada o Tomanovi a lesní panně přebásněná Čelakovským pouze jakýmsi spouštěčem univerzální výpovědi o lidské vášni. Zvukových orgií, které si skladatel přál vyvolat, se posluchači v podání SOČRu a Jakuba Hrůši dočkají. Jde skutečně o opulentní vypointování už tak dobré partitury. Málokdo dělá pro českou hudbu tolik co Jakub Hrůša, který se snaží také Vítězslava Nováka uvádět ve světě. (…) Suma sumárum, do světa se vydává po všech stránkách, a to tentokrát i té grafické – reprezentativní CD, které dělá dobré jméno české kultuře. (…)

Nahrávka vyšla u vydavatelství Supraphon.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.