Vít Vencl: Až na vrchol

18. listopad 2014

Kde jsou meze humoru? A kam až sahají možnosti rozhlasu? To se pokouší zjistit kabaret Až na vrchol Společnosti pro novou estrádu. Autor a režisér kabaretu Vít Vencl shromáždil skupinu umělců, kteří spolu s ním oživují neprávem opomíjený vysílací formát – totiž rozhlasovou estrádu.

Další díly pořadu k poslechu v archivu na webové stránce Kabaretu v éteru.

V pořadu hrají a zpívají herci Jan Vondráček, Miroslav Táborský, Luboš Veselý, Pavel Tesař, Hanuš Bor a Lucie Polišenská, ústřední hit hudebně-zábavného večera, s názvem Nožky, nožky nožičky zhudebnil skladatel a dirigent Marko Ivanovič. Na zvukové podobě dále spolupracovali Tomáš Mikyška a Jan Trojan.

03253453.jpeg

Společnost pro novou estrádu byla založena na konci minulého tisíciletí, ale duchem se již zcela orientovala na tisíciletí příští. První roky její existence byly obtížné, protože staré umělecké žánry si stále nárokovaly místo na život. Naštěstí se v prvních deseti letech nového tisíciletí zhroutily pod tíhou své vyprázdněnosti a uvolnily tak místo modernímu žánru: estrádě.

Program velkolepého hudebně-zábavného večera svým uměním oživily například členky rozhlasového baletního sboru nebo zpívající egyptská mumie (jeden z největších úspěchů české egyptologie za posledních dvacet let). Svůj prostor dostal v pořadu i skladatel Pavel Vrána s odvážným hudebním konceptem „Kabaret – cesta do vnitřností hudby“. Žaludeční hudba Pavla Vrány staví interpreta i zvukové mistry do skutečně mezní situace, kdy si obě strany sáhnou doslova „až na dno“. Ale jen od realizace takto náročných úkolů je nakonec možné se odrazit a vystoupat „až na vrchol.“

Večer, který se ponese v duchu nejlepších tradic rozhlasové zábavy, začíná na Českém rozhlase Vltava ve čtvrtek 27. listopadu od 20.00.

Spustit audio