Viktor Fischl: O překládání Písně písní

25. červen 2022

Poslechněte si úvahu česko-izraelského židovského spisovatele, básníka a překladatele, který se narodil právě před 110 lety. On-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Rudolf Pellar
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: v roce 1999

„Lituji vlastně jen toho, že jsem se k tomuto překladu dostal až ve stáří. Neboť Píseň písní je naopak kniha mládí. Z každého verše tu zní tep mladých srdcí,“ zamýšlí se Viktor Fischl (1912–2006) nad svým překladem biblické Písně písní připisované v autorství králi Šalamounovi. Předestírá svou úctu k tématu i prastarému textu, svou lásku k němu. A dále uvažuje nad kralickým i ekumenickým překladem.

autor: Petr Gojda
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.