Viktor Dyk: Krysař

Novela Krysař z roku 1915 vypráví příběh na motivy německé středověké legendy.

Šestidílnou četbu poslouchejte na Vltavě od 29. ledna 2016 vždy v 18:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Básník, prozaik, dramatik a publicista Viktor Dyk (1877-1931) se po studiích práv věnoval literární a novinářské dráze. Literárně začínal v okruhu Moderní revue, později spolupracoval zejména s Lumírem. Od počátku války byl zapojen do domácího odboje; účastnil se jednání představitelů českých stran na podporu zahraniční akce za vytvoření samostatné republiky a spolu s dalšími politiky byl zatčen a vězněn (1916-1917). Po roce 1918 se stal poslancem a senátorem.

Logo

Samotný námět vychází ze saského, staroněmeckého motivu o krysaři, který roku 1284 očistil město Hameln od krys, a když mu nebyla vyplacena slíbená odměna, rozhněval se na občany města a odvedl za trest jejich děti. Zásadním odlišným okamžikem v pojetí Viktora Dyka je to, že jeho Krysař odvádí celé město a důvodem mu není nezaplacený dluh za odvedenou práci, ale spíše zklamání v lásce a zklamání ze současného světa.

herec Jiří Dvořák ve studiu Reginy

Čte: Jiří Dvořák

Autor: Viktor Dyk Připravila a režii má: Markéta Jahodová

Natočeno v roce 2009.

Čtěte také

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.