Viktor Dyk: Krysař

Novela Krysař z roku 1915 vypráví příběh na motivy německé středověké legendy.

Šestidílnou četbu poslouchejte na Vltavě od 29. ledna 2016 vždy v 18:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Básník, prozaik, dramatik a publicista Viktor Dyk (1877-1931) se po studiích práv věnoval literární a novinářské dráze. Literárně začínal v okruhu Moderní revue, později spolupracoval zejména s Lumírem. Od počátku války byl zapojen do domácího odboje; účastnil se jednání představitelů českých stran na podporu zahraniční akce za vytvoření samostatné republiky a spolu s dalšími politiky byl zatčen a vězněn (1916-1917). Po roce 1918 se stal poslancem a senátorem.

Logo

Samotný námět vychází ze saského, staroněmeckého motivu o krysaři, který roku 1284 očistil město Hameln od krys, a když mu nebyla vyplacena slíbená odměna, rozhněval se na občany města a odvedl za trest jejich děti. Zásadním odlišným okamžikem v pojetí Viktora Dyka je to, že jeho Krysař odvádí celé město a důvodem mu není nezaplacený dluh za odvedenou práci, ale spíše zklamání v lásce a zklamání ze současného světa.

herec Jiří Dvořák ve studiu Reginy

Čte: Jiří Dvořák

Autor: Viktor Dyk Připravila a režii má: Markéta Jahodová

Natočeno v roce 2009.

Čtěte také

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.