Vídeňská konference o AIDS

21. červenec 2010

Ve Vídni se schází přes 20 000 vědců, lékařů, zástupců neziskových organizací i politiků ze 185 zemí na mezinárodní konferenci o boji proti nemoci AIDS.

To je syndrom získaného selhání imunity, způsobený virem HIV. Tím je v současné době nakaženo na celém světě více než 33 milionů lidí. Od začátku pandemie AIDS v 80. letech minulého století už v souvislosti s touto nákazou zemřelo na 25 milionů nemocných. Vývoj účinné očkovací látky proti nákaze virem HIV však přes intenzivní úsilí vědců stále naráží na řadu překážek. Jana Olivová se na důvody zeptala jednoho z nejpovolanějších badatelů: Françoise Barré-Sinoussi , která získala v roce 2008 Nobelovu cenu spolu se svým kolegou Lucem Montagnierem právě za objev viru HIV a nedávno navštívila konferenci o retrovirech zde v Praze. Připomněla, co je na viru HIV tak zvláštního a proč je jeho výzkum tak náročný:

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.