Víc než jen hudební festival. Worldfest se stěhuje do magické Valdštejnské lodžie
Ve Valdštejnské lodžii u Jičína se bude po čtyřleté pauze konat festival Worldfest. Od 7. do 9. září je možné slyšet Ivu Bittovou, My Sister Grenadine a mnohé další.
Hostem ArtCafé byl Jiří Vydra, zakladatel festivalu a kastelán Valdštejnské lodžie. „Samotná stavba může na fotce vypadat trochu menší než v reálu. Teprve když člověk stojí přímo tam, uvědomí si tu monumentalitu,“ říká Jiří Vydra o Valdštejnské lodžii, architektonickém unikátu, který v 17. století nechal vybudovat Albrecht z Valdštejna.
Nový život opuštěného místa
Jiří Vydra: O umění dělat umění ve veřejném prostoru

Jiří Vydra má mnoho talentů, především je ale obdařen schopností kulturně oživovat místa zdánlivě opuštěná a ztracená. Původní profesí grafik, je dnes znám spíš jako umělecký dramaturg pořádající akce ve veřejném prostoru a jako kastelán nedávno obnovené raně barokní památky na Jičínsku, Valdštejnské lodžie.
Letohrádek, možná místo pro pozorování hvězd, byl součástí plánovaného většího krajinného celku. Po smrti Valdštejna ale zůstal nedokončený a v průběhu století prošel rukama mnoha majitelů a mimo jiné sloužil i jako sýpka nebo dobový squat. Od 30. let patří městu Jičín a díky jeho investicím se za posledních dvacet let znovu probouzí do své někdejší krásy. Jiří Vydra působí v lodžii sedm let, a jak sám říká, spíš než jako klasický kastelán pracuje jako umělecký šéf, dramaturg a grafik. „Jednou jsem se do lodžie vydal na výlet, sednul jsem si před ní a jen tak ze zájmu jsem si napsal na papír dramaturgii celého roku. A ten papír byl pak takovým klíčem - důvodem, proč do lodžie jít,“ popisuje moment, kdy mu charismatické místo učarovalo.
Worldfest: Ze zavřeného hradu do otevřené lodžie
Festivaly přinášejí mimořádné zážitky a učí lidi poslouchat novou hudbu

V rozhlasovém studiu se úplně poprvé sešli zástupci největších českých hudebních festivalů: Metronome, Rock For People, Aerodrome a Colours. Jaký je český festivalový návštěvník a jaké problémy pořadatelé v současnosti nejvíc řeší?
Koncerty, četba orientální pohádek, slavnost stromů nebo netradiční oslavy Vánoc, program v lodžii je nabitý, od jara do podzimu se něco děje každý víkend. Od 7. do 9. září se do nového působiště přesouvá i zavedený Worldfest, který předtím dvanáct let fungoval na hradě Grabštejn u Liberce. „Hlavní rozdíl je v tom, že hrad je uzavřený prostor. Takže pro mě to mělo na Grabštejně velmi silné kouzlo v tom, že jste se vlastně na tři dny zavřeli do separátního města, kde jste zažívali silné okamžiky a potkávali pořád stejné lidi. Barokní lodžie je naopak prostor otevřený do krajiny, takže by se tam návštěvníci festivalu měli cítit volně. Představuju si to tak, že si třeba vezmete deku, rozbalíte si ji pod platanem a budete tu hudbu poslouchat z trochu větší dálky,“ vysvětluje Jiří Vydra.
Na programu Lodžie Worldfestu jsou vystoupení Ivy Bittové, kapel My Sister Grenadine, Free Balkan Quintet a mnoha dalších, chystá se i divadlo, to vše nejen v lodžii, ale i v kostele Všech svatých pod Zebínem a v okolí.
Pokud chcete slyšet hudební ukázky z programu festivalu a celý rozhovor s Jiřím Vydrou, pusťte si kompletní záznam ArtCafé, ve kterém vás také Petr Dorůžka seznámí s belgickou vokální sestavou Voxtra.
Související
-
Ženy nejsou žánr, říkají současné české hudebnice
Mary C, Enchanted Lands a Bára Zmeková debatovaly o tom, jak se daří mladým českým hudebnicím, s čím se ženy v této umělecké oblasti potýkají a jak přistupují k tvorbě.
-
Jak vypadá duše písně? Americká zpěvačka Julia Ulehla hledá autentický přístup k moravskému folkloru
Americko-kanadská kapela Dálava vydala už dvě alba se svérázně pojatými moravskými lidovkami. Poslechněte si moravské písně od Američanů se zkušenostmi z rockové scény.
Nejposlouchanější
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
Anna Bolavá: Do tmy. Příběh osamělé ženy, jejíž vášeň pro sběr bylin se mění v chorobnou posedlost
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.