Festivaly přinášejí mimořádné zážitky a učí lidi poslouchat novou hudbu

14. červen 2018

V rozhlasovém studiu se úplně poprvé sešli zástupci největších českých hudebních festivalů:  Metronome, Rock For People, Aerodrome a Colours. Jaký je český festivalový návštěvník a jaké problémy pořadatelé v současnosti nejvíc řeší?

Česká letní festivalová sezóna začíná. Potom, co symbolicky vykopl „největší český festival“ Votvírák, můžou směle následovat další „hrady“ a „kempy“. V Česku je hudebních akcí víc než dost. Ať už jsou to sympatické večírky pro několik stovek návštěvníků, pivní akce obehrávající české popové sázky na jistotu, anebo akce s miliónovými rozpočty pro desetitisíce lidí. Daří se jak žánrově zaměřeným akcím – například těm metalovým, tak multižánrovým festivalům.

letní hudební festivaly v Česku

Mezi ty největší patří poslední roky zejména Rock For People a Colours of Ostrava. Oba fungují už víc než patnáct let, „rockáč“ dokonce oslaví za rok čtvrtstoletí. Jsou tu ale i začínající akce, jako pražský Metronome, anebo Aerodrome, který se letos přesunul z Prahy o padesát kilometrů na severozápad a zakotvil v Panenském Týnci.

Aerodrome i Metronome chtějí přilákat fanoušky z ciziny. Nabízí Lanu Del Rey nebo Massive Attack

Jak se pořádají koncerty v Česku II. Prodělečných akcí máme až dvě třetiny

Radio Wave Opening Session Hugo Toxxx

Koncerty zahraničních interpretů nepořádají v Česku jenom velké promotérské společnosti. Zajímavá jména přivážejí i malí organizátoři. Právě o jejich práci byla řeč v ArtCafé.

„Naším cílem je se orientovat line-upem i zbylými věcmi na zahraničního klienta. Ne že bychom českého nebo slovenského nechtěli, ale rádi bychom přilákali festivalovou zahraniční klientelu a postavili festival do roviny, aby kvůli němu byli ochotni cizinci navštívit Českou republiku,“ říká Igor Rattaj, který má druhým rokem na starosti festival Aerodrome. Letos na něm vystoupí hudebníci jako Macklemore, Lana Del Rey, Nine Inch Nails nebo Wiz Khalifa. I proto museli pořadatelé vstupenky zdražit oproti předloňskému ročníku na víc než na dvojnásobek. K drobnému zdražení došlo i u třetího ročníku Metronome festivalu, který láká na Davida Byrnea, Massive Attack nebo Johna Calea. I tento festival myslí na zahraniční hosty, říká za pořadatele David Gaydečka: „My máme asi třetinu diváků, kteří si kupují vstupenky v zahraničí. A jsou to někdy až překvapivá místa jako Argentina nebo Austrálie. Souvisí to s tím, že Praha je populární.“

Colours of Ostrava láká na London Grammar a o kapely bojuje se zahraničními festivaly

Od zbitých Einstürzende Neubauten k monitorování facebookových lajků a Spotify. Jak se pořádají koncerty v Česku?

Publikum festivalu Colours of Ostrava 2017

Pořádat koncerty v Česku je risk. Situace je jiná než v devadesátých letech, ale lidi živá hudba zajímá, říkají pořadatelé hudebních akcí.

Colours mají výhodu v tom, že se odhrávají blízko polských a slovenských hranic. Podle pořadatelů loni navštívilo areál víc než 43 tisíc návštěvníků. Udržet si takový počet bude ale letos těžké, říká za ostravský festival Zlata Holušová: „My, co jsme se tady sešli ve studiu, nebojujeme mezi sebou, my bojujeme s celou Evropou. Ten trh je obrovský. V našem termínu se koná hodně akcí v Německu, ve Španělsku, v Portugalsku, v Anglii… Přetahujeme se s velkými evropskými akcemi, jejichž kupní síla i ceny vstupenek jsou někde jinde než ty naše. Do toho navíc ceny kapel vzrostly o 300 % a další problém je, že kapel headlinerského typu je šíleně málo. Bojujeme tedy o pár jmen s celým světem.“ Zlata Holušová se svým týmem vyboxovala letos pro Ostravu například norského producenta Kyga, britskou skupinu London Grammar a Američany N.E.R.D. nebo Jamajčanku Grace Jones.

Rock For People chce rozšiřovat hudební obzory, ale nabídne i osvědčené The Prodigy a The Kooks

Slyšet hvězdy dřív než je všichni znají. Objevování hudby na Eurosonic Noorderslag

Eurosonic Noorderslag ESNS 2018 festival Gronigen

Jíž více než dvacet let se nizozemský Gronigen v půlce ledna zaplní těmi nejslavnějšími jmény evropské hudební scény. Kdo by ale před hotely postával v naději, že uloví podpis slavné zpěvačky nebo kytaristy, byl by zklamán. Řeč je o hudebních profesionálech, kteří  celý byznys řídí a ovládají. Přijeli totiž na festival Eurosonic Noorderslag najít nové hudební hvězdy.

Na Rock For People se na začátku června vrátí oblíbení The Prodigy a The Kooks, díky festivalu si v Česku po dvou letech zahraje americký písničkář Rodriguez. Podle zakladatele festivalu Michala Thomese je to s českým fanouškem složité. „Rád chodí na stejné věci, poslouchá stejné písně. Nějak mu nevadí, že vidí jednu kapelu pětkrát do roka. Tenhle stav mě hrozně irituje a vadí mi. Nechci do toho systému už znovu zabřednout, i když jsem v něm na začátku svojí promotérské kariéry taky fungoval. Nakonec mě to ale přestalo bavit. Svoje poslání vidím spíš v tom, že budu lidem rozšiřovat obzory. Je potřeba učit lidi něčemu novému, přivážet jim muziku, kterou nevidí každý den, a připravit pro ně mimořádný zážitek.“ Co zaujme české posluchače z výběru letošních programů, se dozvíme už brzy. Jako první se ze čtveřice velkých festivalů představí Metronome, a to už 23. – 24. června na pražském Výstavišti.

Zajímá vás, proč jsou lístky na festivaly rok od roku dražší? A jak se organizátoři připravují na řádění přírodních živlů? Poslechněte si celé ArtCafé včetně hudby kapel, které už brzy vystoupí na českých a moravských podiích a kterou do ArtCafé vybral Jonáš Kucharský.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová