Věž jako obranný prvek, umělecký i architektonický unikát. K výročí Karla IV. se otevírá nová expozice

18. duben 2016

Stavba Staroměstské mostecké věže začala společně se založením Karlova mostu v roce 1357 a dokončena byla zároveň s mostem začátkem 15. století. Muzeum hlavního města Prahy v jejích prostorách otevřelo novou stálou expozici nazvanou Mysterium věže, zabývající se její historií, uměleckou výzdobou, symbolikou i událostmi, které se kolem tohoto místa v průběhu času odehrály.

Muzeum koncipovalo expozici jako připomínku letošního 700. výročí narození císaře Karla IV. V anonci výstavy čteme: „Věž je unikátní množstvím autentických detailů (např. kamenických značek), uměleckou výzdobou i svojí urbanistickou podobou. Expozice popisuje jak nezpochybnitelná fakta, tak různé hypotézy, které nejdou ověřit, ale jsou divácky zajímavé. Ve sklepení je malá prezentace předmětů vylovených z Vltavy, včetně posledních nálezů z unikátního plošného průzkumu dna řeky.“

Věž jako obraz kosmu, panovník je na stejné úrovni jako světciSpoluautor expozice, architekt Ondřej Ševců objasňuje smysl nové stálé expozice: „Existuje velmi zajímavá vize, jak byla věž zamýšlena jako symbol kosmu.“ K této představě vytvořili autoři expozice kreslené schéma: „tam píšeme, že nevíme, že to takto je, ale že je zajímavé o tom přemýšlet. A skutečně, když pak stojíte pod věží a díváte se na ni, tak zjistíte, že se skutečně nacházíte ve spodní sféře pozemského života a teprve o dvě sféry výš se nad vámi vznáší panovník. A není nic překvapivého na tom, že Karel IV. se pohybuje na stejné úrovni jako sv. Vít., protože on se, upřímně řečeno, přes všechnu svoji moudrost považoval za takového posla vyvoleného nebesy, aby vedl království a budoval Prahu v podobě Jeruzaléma.“

03610450.jpeg

Sama věž je hlavním exponátem Staroměstskou mosteckou věž je možné navštívit od gotického sklepení až po ochoz. V prvním patře jsou soustředěny informace a rozložení artefaktů, jednotlivých komponentů i detailů stavby a její výzdoby. „Je tady kompletní série zemí Koruny české v době vlády Karla IV.,“ objasňuje Ondřej Ševců. „Symbolizuje je 10 znaků na fasádě věže a v expozici se návštěvníci dozvědí, který znak ke které zemi náleží.“ Připomíná se také obranná funkce stavby, kterou považuje spoluautor expozice za prvotní: „stejně jako Karlův most nebylo jen umělecké dílo, jak se na něj dnes díváme, anebo architektonická památka, ale byla to dopravní stavba. Tak také věž byla prvotně budována jako konstrukce, kterou je možné pohyblivou mříží uzavřít vstup na most.“

03610444.jpeg
Spustit audio