Velká dávka nekorektního humoru. Do kin vstupuje dokument Postiženi muzikou o skupině The Tap Tap

29. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy z dokumentárního filmu Postiženi muzikou o skupině The Tap Tao

Kapela The Tap Tap vznikla v pražském Jedličkově ústavu v roce 1998. Založil ji hudebník a pedagog Šimon Ornest. Kapela se za dobu své existence stala úspěšnou a svými koncerty i nahrávkami pomáhá překonávat překážky v komunikaci s lidmi s hendikepem. V těchto dnech se do kin dostává dokument režiséra Radovana Síbrta, který nahlíží do zákulisí skupiny.

Režisér Radovan Síbrt, který s kapelou v minulosti spolupracoval na několika hudebních videoklipech a se všemi členy se proto osobně zná, byl souboru The Tap Tap na blízku s kamerou po dobu dlouhých čtyř let. Snažil se zachytit vše důležité ze zákulisního fungování kapely i osudy a osobnosti jednotlivých členů. „Do některých situací jsem já ani členové kapely nechtěli kameru pustit. A bylo skvělé, že jsme se v tomhle respektovali,“ upřesňuje zakladatel a šéf kapely Šimon Ornest otázku zobrazování soukromí protagonistů.

The Tap Tap a jejich „Postižení muzikou"

Dokument ukazuje, že i s hendikepem se dá žít radostný a plný život. „Je to nekorektní humor, který vychází od členů kapely The Tap Tap... Žijeme v určitých stereotypech a v určitých představách o tom, jakým způsobem lidé s postižením žijí. A oni žijí vlastně dost podobně jako my a netouží po tom, abychom se nad jejich osudy dojímali nebo je litovali. Chtějí, abychom s nimi jednali stejně jako jednáme s kýmkoli kolem sebe,“ vysvětluje režisér Síbrt, proč může být výrazný černý humor, kterým je film prošpikován, vnímán jako nekorektní.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.