Varhanní hody na Moravě a ve Slezsku. Poslechněte si cyklus Poledních koncertů
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka má už čtyři roky svůj vlastní varhanní cyklus. Jmenuje se Dny slezských varhan a publikum společně s hudebníky doslova putuje od jednoho unikátního nástroje k druhému.
Český rozhlas byl letos opět u toho a zaznamenal hru Romana Peruckého, profesora varhanní hry a ředitele Baltské filharmonie v Gdaňsku a výkon Petra Čecha, ředitele Pražské konzervatoře a hlavního varhaníka Chrámu Matky Boží před Týnem v Praze, který své dětství ale prožil ve slezské Opavě. Poslouchejte na Vltavě 2. a 3. července od 12:05.
Další varhannní koncerty na Vltavě, vždy od 12:05
9. 7. Hana Ryšavá u sv. Mořice v Kroměříži
17. 7. Timur Chaliullin v dómu sv. Václava v Olomouci
21. 7. Bart Jacobs v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Polné
O varhany v diecézi ostravsko – opavské se stará organolog Jiří Krátký, který v rámci obou koncertů upozorní i rozhlasové posluchače na zvláštnosti nástroje v kostele sv. Bartoloměje v Kravařích na Opavsku (ten uslyšíme vůbec poprvé), ale také na historii spjatou s překrásnými „růžovými“ varhanami v poddolovaném kostele sv. Václava v centru Ostravy. S varhaníkem Romanem Peruckim vystoupil flétnista Łukasz Długosz a zaměřili se na hudbu německého severu a polského Slezska.
Čtěte také
Partnerem Petru Čechovi zas byla Camerata Janáček pod vedením Pavla Doležala. Společně provedli Koncert F dur Jana Křtitele Vaňhala a Petr Čech se pak v samostatné části svého vystoupení zaměřil na varhanní skladby českých skladatelů 18. století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.
Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu


Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET
Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser