Varhanní hody na Moravě a ve Slezsku. Poslechněte si cyklus Poledních koncertů

21. červenec 2021

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka má už čtyři roky svůj vlastní varhanní cyklus. Jmenuje se Dny slezských varhan a publikum společně s hudebníky doslova putuje od jednoho unikátního nástroje k druhému. 

Český rozhlas byl letos opět u toho a zaznamenal hru Romana Peruckého, profesora varhanní hry a ředitele Baltské filharmonie v Gdaňsku a výkon Petra Čecha, ředitele Pražské konzervatoře a hlavního varhaníka Chrámu Matky Boží před Týnem v Praze, který své dětství ale prožil ve slezské Opavě. Poslouchejte na Vltavě 2. a 3. července od 12:05.

Další varhannní koncerty na Vltavě, vždy od 12:05

9. 7. Hana Ryšavá u sv. Mořice v Kroměříži
17. 7. Timur Chaliullin v dómu sv. Václava v Olomouci
21. 7. Bart Jacobs v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Polné

O varhany v diecézi ostravsko – opavské se stará organolog Jiří Krátký, který v rámci obou koncertů upozorní i rozhlasové posluchače na zvláštnosti nástroje v kostele sv. Bartoloměje v Kravařích na Opavsku (ten uslyšíme vůbec poprvé), ale také na historii spjatou s překrásnými „růžovými“ varhanami v poddolovaném kostele sv. Václava v centru Ostravy. S varhaníkem Romanem Peruckim vystoupil flétnista Łukasz Długosz a zaměřili se na hudbu německého severu a polského Slezska.

Čtěte také

Partnerem Petru Čechovi zas byla Camerata Janáček pod vedením Pavla Doležala. Společně provedli Koncert F dur Jana Křtitele Vaňhala a Petr Čech se pak v samostatné části svého vystoupení zaměřil na varhanní skladby českých skladatelů 18. století.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...