Varhanice prof. Alena Veselá slaví 100 let hrou
Do prvního semestru nově založené Janáčkovy akademie múzických umění v Brně v roce 1947 nastoupila ke studiu varhanní hry Alena Veselá, která se za 43 let poté stala také její rektorkou. Tuto funkci vykonávala celých 7 let a to v době, která byla plná dějinných změn ve společnosti, ale také v uměleckém světě.
Proslulá interpretka varhanního díla především J. S. Bacha či Petra Ebena má na svém kontě koncertní vystoupení téměř po celém světě, reprezentativní gramofonové nahrávky. To však není zdaleka vše! Její neutuchající životní síla jí nedovoluje nechat praktické události uměleckého světa plynout bez povšimnutí. Byla bojovnicí za výstavbu nového koncertního sálu v Brně, založila Brněnský varhanní festival, pomáhá spolku Kruhu přátel hudby při Filharmonii Brno v jeho koncertní činnosti, zasloužila se o důstojné zbudování hrobu klavíristy Rudolfa Firkušného na čestném pohřebišti v Brně. K tomu stihla cestovat, před necelými 15 lety jsme ji ještě mohli potkat na lyžařském svahu, a když se dnes už nemůže věnovat své zálibě v horolezectví, pořádá každoročně svůj vlastní varhanní recitál na den svých narozenin 7. července…
Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 2023. Připravil Jan Hlaváč.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.