Vánoční meditace Tomáše Halíka: Je to velká a svatá věc být člověkem

25. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tomáš Halík
0:00
/
0:00

„Člověčenství je to svaté místo, kde se Bůh s námi setkává. Musí to být něco obrovského být člověkem, jestliže Bůh sám chce být člověkem!“ uvažuje v půlnoční meditaci římskokatolický kněz Tomáš Halík. Připravil ji pro posluchače Českého rozhlasu Vltava.

Jako základ své, barokní hudbou zarámované, úvahy si Tomáš Halík vybral úryvek z Lukášova evangelia. Připomíná prastarý příběh o narození Ježíše. „Je to velká a svatá věc být člověkem.“ Ale nesmíme zapomenout ani na lidskou křehkost, připomíná ve své promluvě pater Halík.

„Není dobře člověku, aby byl sám – pravdu této věty Písma zakouší mnoho lidí o Vánocích tohoto mimořádně těžkého roku,“ neopomíjí Tomáš Halík v přímluvné modlitbě ani trápení těch, kdo jsou opuštění či osamělí. Ale upozorňuje i na mnohá svědectví obětavé lásky, která přemáhá strach a je zdrojem naděje.

autor: Adam Šindelář
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...