Václav Štech: Třetí zvonění. Veselohra o vdavkách purkmistrovy dcery Růženy

20. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Svatba, ženich, nevěsta (ilustrační foto)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Bláznivá historie svatby v rodině purkmistra, která sice hýbe celým městečkem, ale o které se do poslední chvíli neví, jestli se vůbec uskuteční, nebo ne. Klasickou komedii Václava Štecha Třetí zvonění poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Rozhlasová úprava a režie: Otakar Kosek
Osoby a obsazení: Sadílek (Vladimír Brabec), Ema (Jana Drbohlavová), Kváčková (Jana Paulová), Doktor Hudec (Bohumil Klepl), Růženka (Monika Coufalová), Kaštyl (Stanislav Zindulka), bábi (Antonie Hegerlíková), Pilz (Miroslav Táborský), Kejval (Vladimír Mrva), Posel (Roman Hemala) a Hvězdínský (Aleš Procházka)
Dramaturgie: Jana Paterová
Hudba: Michal Rataj
Natočeno: v roce 2001

Hra měla premiéru v roce 1900 v Národním divadle, o měsíc později byla uvedena v Plzni v režii Vendelína Budila. Zápletka je vystavěna na propletenci lží, intrik a nedorozumění, které zkomplikují svatbu dcery purkmistra Sadílka. Musí se vyřešit záhada ztraceného kufříku i domnělá ženichova nevěra a svatební obřad se ocitá v ohrožení…

Třetí zvonění ovšem není jen o zmatcích kolem jedné svatby, ale také o svérázných představách místních hodnostářů o řízení věcí veřejných. Svatba se nakonec konat bude, dokonce tu najde své štěstí i druhá dvojice. A také obecní zájmy se podaří spojit s těmi soukromými.

autoři: Martin Velíšek , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio