V mlze nad Libercem se toho ukrývá ještě hodně. Kultovní román Jaroslava Rudiše jako Četba na pokračování
Nikdy nic nedokázal, nikam se nevydal ani nedostal. Neměl žádnou známost. Ale rozumí mrakům, tlakovým výším, nížím a směrům větru. To je Fleischman – hlavní hrdina románu a nové Četby na pokračování Grandhotel v podání Petra Stacha v režii Dimitrije Dudíka. Autor románu z roku 2006 Jaroslav Rudiš byl hostem Mozaiky.
„Liberec mě fascinuje. Mám to město moc rád. Město uprostřed hor a uprostřed přírody. Samozřejmě i ta ikonická stavba na Ještědu, na tomhle místním kopci… Jsem rád, že ta knížka má humor. Že tam je všechno, co ve svém psaní považuji za důležité – osobní příběhy, napojení na historii a určitá tragikomičnost – humor, se kterým jediným to snad jde u nás ve střední Evropě všechno přežít,“ prozradil autor Grandhotelu Jaroslav Rudiš v ranní Mozaice.
Napsal by dnes román jinak? Jak ve svých knihách pracuje s motivy česko-německých vztahů? A musí člověk skončit tam, kde se narodil? Poslechněte si celý rozhovor se spisovatelem Jaroslave Rudišem.
Související
-
Grandhotel. Premiérová četba z románu Jaroslava Rudiše v podání Petra Stacha
Román vypráví příběh třicetiletého outsiderského samotáře Fleischmana. V životě se mu nedaří, rozumí však mrakům, tlakovým výším, nížím a směrům větru.
-
Pustevny, Labská bouda nebo Ještěd. Jak se stavělo a staví v českých horách
Lidová secese, brutalismus a dnes minimalismus, který fandí ekologii a udržitelnosti.
-
Léto na horách: Klostermann, Rudiš i Messner
Prázdninové měsíce lze trávit u moře na chatě, v lese… Vltavské léto se však tentokrát vydá na hory.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.