V kině zůstávám až do posledního titulku, říká mistr zvuku Ivo Špalj
Významný mistr zvuku Ivo Špalj přemýšlí o ocenění za celoživotní dílo, vysvětluje, proč ucho slyší jinak než mikrofon a přemítá nad tím, jak z našeho světa zmizelo ticho. Repríza z 27. září 2022.
„Dneska jsou všude mikroporty, zvuk je ve filmech placatej, jakoby v jedné rovině. A když se díváte na televizi, tak každému druhému filmu není rozumět. Nevím, jak je tohle možné, za nás byla kontrola, a když filmu nebylo rozumět, nepustili vás do míchací haly. Dneska to asi nikdo nekontroluje a já pak trpím jak zvíře, když se dívám na televizi,“ svěřuje se Ivo Špalj v Momentech.
Momenty. Poslechněte si rozhovory s osobnostmi českého kulturního života ve vltavském podcastu.
Výběr silných momentů ze setkání s osobnostmi přináší reflexi jejich tvůrčího života i zamyšlení nad obecnějšími tématy. Mimořádní lidé z nadhledu svého věku hovoří o tom, co prožili, co je naplňuje, s čím se těžko smiřuje i o tom, co je v dnešním světě znepokojuje.
Podcasty Českého rozhlasu Vltava poslouchejte na webu Vltavy, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Související
-
Vyhledávaný mistr zvuku Ivo Špalj získal Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii
„Mám rád, když je film zvukově jednotný. Když má svoji tvář. Ideálně takovou, že je poznat, kdo za zvukem stojí,“ vypočítává své pracovní zásady. Drží se jich celý život.
-
Geniální umělec vidí daleko víc než politik, řekl Jan Kačer v podcastu Momenty
Režisér a herec se zamýšlel nad tím, co lidem může dát divadlo, že se toužil stát lékařem a proč je důležité mít každý den odvahu.
-
Řešení se vždycky najde, říká Eva Kantůrková
Spisovatelka a scénáristka vypráví o dětství prožitém v různých prostředích. Zamýšlí se nad tím, proč zlý člověk ubližuje víc sobě než svému okolí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.