V kině zůstávám až do posledního titulku, říká mistr zvuku Ivo Špalj

27. září 2022

Významný mistr zvuku Ivo Špalj přemýšlí o ocenění za celoživotní dílo, vysvětluje, proč ucho slyší jinak než mikrofon a přemítá nad tím, jak z našeho světa zmizelo ticho.

Připravil: Jan Herget
Zvukový mistr: Jonáš Rosůlek
Natočeno: 2022

„Dneska jsou všude mikroporty, zvuk je ve filmech placatej, jakoby v jedné rovině. A když se díváte na televizi, tak každému druhému filmu není rozumět. Nevím, jak je tohle možné, za nás byla kontrola, a když filmu nebylo rozumět, nepustili vás do míchací haly. Dneska to asi nikdo nekontroluje a já pak trpím jak zvíře, když se dívám na televizi,“ svěřuje se Ivo Špalj v Momentech.

Momenty. Poslechněte si rozhovory s osobnostmi českého kulturního života ve vltavském podcastu.

Výběr silných momentů ze setkání s osobnostmi přináší reflexi jejich tvůrčího života i zamyšlení nad obecnějšími tématy. Mimořádní lidé z nadhledu svého věku hovoří o tom, co prožili, co je naplňuje, s čím se těžko smiřuje i o tom, co je v dnešním světě znepokojuje.

Podcasty Českého rozhlasu Vltava poslouchejte na webu Vltavy, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.

Náseldující díly

29. 9. Věra Nerušilová
30. 9. Miroslav Petříček
3. 10. Hynek Bočan 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.