Úvahy o zvyku

Největší audioportál na českém internetu

Socha filozofa Immanuela Kanta v jeho rodném městě Kaliningrad, kterou někdo v listopadu polil růžovou barvou | Foto: Vitaly Nevar, TASS

Pokusy o hledání současného světa - s nadhledem filozofickým i očima humanitních věd. Připravil Petr Fischer

Už jste si zvykli na nové vltavské vysílací schéma? Nezvykli? Nechcete nic měnit, nebo si postupně zvykáte? Anebo naopak takové zvykání považujete za špatné, protože každý takový návyk je vlastně zlozvykem?

Filozofické Reflexe Petra Šourka a Petra Fischera se tentokrát věnují zvyku ze všech možných stran, včetně ohledu politického.

Co o zvyku soudili Kant a Hegel? Proč jej tolik opěvoval psycholog James? A jak se se zvykem vypořádal tak skvělý romanopisec, jakým byl Marcel Proust?

V půlhodinové rozhlasové férii o zvyku dojde i na myšlenky francouzského sociologa Pierra Bourdieu, i na otázku, zda vnitřně řízené a kontrolované zvyky nakonec nejsou tím, co z nás dělá lidské automaty a nejednající roboty. A tak není divu, že pozadí k tomuto filozofickému reji vytváří klasici robotické hudby Kraftwerk a jejich slavná deska The Man-Machine z roku 1978.

Úvahy o zvyku v druhé půlhodině střídá sociologický občasník Černá skříňka. Filip Vostal v ní hledá odpověď na otázku – proč tak snadno podléháme stereotypnímu ohlašování krize mužství? A proč se tak slavní lidé jako americký psycholog Philip Zimbardo odvolávají na vědu, když nepíší více než populistické knihy.

autor: Petr Fischer

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.