Ulomili – Usuch – Budeme nudlit. Rozhlasový výbor ze tří sbírek Pavla Preisnera

19. listopad 2023

Dnes končí festival Den poezie, jehož tématem jsou letos průniky poezie a výtvarného umění. Při této příležitosti zařazujeme tvorbu Pavla Preisnera. Výbor ze sbírek zlínského rodáka, malíře a básníka, jehož tvorba originálním způsobem rozvíjí tradici morgensternovských hříček, poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Zdeněk Rohlíček
Připravil: Dominik Mačas
Režie: Miroslav Buriánek
Natočeno: 2014

Literární tvorbu zlínského malíře Pavla Preisnera představí na Vltavě pořad Svět poezie. Uslyšíte ukázky z jeho první tří sbírek: Ulomili, Usuch a Budeme nudlit. Básnické snažení je na periferii Preisnerových zájmů. Přesto právě tyto jeho drobné texty jsou vedle malířské tvorby nejpříznačnějším vyjádřením jeho osobité poetiky, ve které se skotačivá hravost tulí s chmurou v něžném objetí.

autoři: Dominik Mačas , Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.