U rybníků, mokřadů a dálničních svodidel se odehrávají i v čase korony umělecké intervence
Letos na jaře se Galerie hlavního města Prahy utvrdila v potřebnosti programu, který vede lidi i mimo zdi galerie. V této programové linii pokračuje i během podzimu.
Rybníky v Dolních Počernicích, mytizovaný vrch Ládví, skládka v Motole nebo zámek v Komořanech. Tyto periferní oblasti i některé další lokality patří mezi místa, která Galerie hlavního města Prahy vybrala pro program CirculUM 2020. Ten má diváky odvádět z přeplněného centra a přivádět je k zajímavostem periferií.
Když galerie po jarním vypuknutí epidemie vyhlásila výzvu pro umělce, aby právě v těchto okrajových částech Prahy provedli své intervence, podmínkou bylo, že se budou soustředit přímo na kontext daných míst. Právě tak vznikl i imaginativní projekt urbanistky Idy Chuchlíkové, která pracovala se skládkou v Motole. V neděli 11. října nad lokalitou nechala zářit světelnou instalaci. Příběh jejího zájmu o skládku, která je výsledkem prospěchářství místních politiků, však teprve začíná. Všechny, kdo chtějí kauzu týkající se kontaminace zdejší půdy sledovat spolu s ní, Chuchlíková vyzývá, ať napíšou na pribehymotolskeskladky@gmail.com
V ArtCafé jsme mluvili také s kurátorkou programu CirculUM Marií Foltýnovou a Janem Trejbalem z platformy Neolokátor, která jej spolupořádá. Řeč byla také o dalších aktivitách z programu Umění pro město, jehož součástí je i CirculUM 2020. Záznamy ze všech akcí CirculUM najdete na blogu, který píší zapojení umělci. Další plánovanou akcí v kalendáři je vztyčování megalitické stavby z dálničních svodidel na Ládví.
Hudbu vybírá: Anna Ribanská
Související
-
Umění ve veřejném prostoru ukazuje na problémy společnosti a pomáhá je řešit. Je ho v Česku málo?
Ministr kultury navrhuje zákon o jednom procentu na umění u státních staveb. Komunistický přežitek?
-
Udělat extravagantní sochu pro galerii není problém, ale veřejný prostor má jiná pravidla
Čtvrtý ročník festivalu umění v prostoru m3 je od poloviny června k vidění na vršovickém sídlišti na Praze 10. Letošním tématem je aktualizace historie.
Nejposlouchanější
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Giacomo Casanova: Historie mého života. Paměti slavného svůdce žen i diplomata, umělce a špióna
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
Připomeňte si Aloise Švehlíka jako Caesara v titulní roli Shakespearova dramatu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka