U rybníků, mokřadů a dálničních svodidel se odehrávají i v čase korony umělecké intervence

14. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy CirculUM 2020

Letos na jaře se Galerie hlavního města Prahy utvrdila v potřebnosti programu, který vede lidi i mimo zdi galerie. V této programové linii pokračuje i během podzimu.

Rybníky v Dolních Počernicích, mytizovaný vrch Ládví, skládka v Motole nebo zámek v Komořanech. Tyto periferní oblasti i některé další lokality patří mezi místa, která Galerie hlavního města Prahy vybrala pro program CirculUM 2020. Ten má diváky odvádět z přeplněného centra a přivádět je k zajímavostem periferií.

CirculUM 2020

Když galerie po jarním vypuknutí epidemie vyhlásila výzvu pro umělce, aby právě v těchto okrajových částech Prahy provedli své intervence, podmínkou bylo, že se budou soustředit přímo na kontext daných míst. Právě tak vznikl i imaginativní projekt urbanistky Idy Chuchlíkové, která pracovala se skládkou v Motole. V neděli 11. října nad lokalitou nechala zářit světelnou instalaci. Příběh jejího zájmu o skládku, která je výsledkem prospěchářství místních politiků, však teprve začíná. Všechny, kdo chtějí kauzu týkající se kontaminace zdejší půdy sledovat spolu s ní, Chuchlíková vyzývá, ať napíšou na pribehymotolskeskladky@gmail.com

CirculUM 2020

V ArtCafé jsme mluvili také s kurátorkou programu CirculUM Marií Foltýnovou a Janem Trejbalem z platformy Neolokátor, která jej spolupořádá. Řeč byla také o dalších aktivitách z programu Umění pro město, jehož součástí je i CirculUM 2020. Záznamy ze všech akcí CirculUM najdete na blogu, který píší zapojení umělci. Další plánovanou akcí v kalendáři je vztyčování megalitické stavby z dálničních svodidel na Ládví.

Pořad připravila: Táňa Zabloudilová
Hudbu vybírá: Anna Ribanská
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová