Tvé první Vánoce se snesly na víčka. Advent a svátky vánoční v básních Vladimíra Holana a ve vzpomínkách Jaroslava Seiferta
Holanovy vánoční drobničky psané jako přání přátelům a blízkým jsou pro svého autora nezvykle prosté a jasné. V našem pásmu se setkají se Seifertovými vzpomínkami na trhy na Staroměstském náměstí i domácí atmosférou Vánoc. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Dva velcí čeští básníci Vladimír Holan a Jaroslav Seifert nesdíleli společná básnická východiska a jejich hlas v české poezii si byl velmi vzdálen. Přesto se tito blízcí přátelé jako básníci vzájemně respektovali a ctili.
Seifert se narodil v září 1901, Holan v témže měsíci o čtyři roky později. Dobu svého dětství oba pokládali za šťastnou a z tohoto zdroje – každý po svém – nejednou nabírali inspiraci pro své verše, možná však ještě častěji posilu v těch životních obdobích, kdy na ně doléhaly rozličné útrapy, ať už zvenčí nebo zevnitř. Oba si tak po celý život udrželi láskyplný vztah k vánočním svátkům – jako věřící lidé, jako milující rodiče, jako básníci.
Související
-
Život, jenž chce být sdílen. Vánoční poezie našich i zahraničních básníků
Melancholické zasnívání básníků Skácela či Holana nebo zimní obrazy v díle slovenského básníka Milana Rúfuse.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.