Tvé první Vánoce se snesly na víčka. Advent a svátky vánoční v básních Vladimíra Holana a ve vzpomínkách Jaroslava Seiferta

25. prosinec 2023

Holanovy vánoční drobničky psané jako přání přátelům a blízkým jsou pro svého autora nezvykle prosté a jasné. V našem pásmu se setkají se Seifertovými vzpomínkami na trhy na Staroměstském náměstí i domácí atmosférou Vánoc. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Jan Vlasák, Ivan Řezáč, Anna Suchánková a Anna Theimerová
Připravil: Petr Adámek
Režie: Dimitrij Dudík
Premiéra: 25. 12. 2023

Dva velcí čeští básníci Vladimír Holan a Jaroslav Seifert nesdíleli společná básnická východiska a jejich hlas v české poezii si byl velmi vzdálen. Přesto se tito blízcí přátelé jako básníci vzájemně respektovali a ctili.

Seifert se narodil v září 1901, Holan v témže měsíci o čtyři roky později. Dobu svého dětství oba pokládali za šťastnou a z tohoto zdroje – každý po svém – nejednou nabírali inspiraci pro své verše, možná však ještě častěji posilu v těch životních obdobích, kdy na ně doléhaly rozličné útrapy, ať už zvenčí nebo zevnitř. Oba si tak po celý život udrželi láskyplný vztah k vánočním svátkům – jako věřící lidé, jako milující rodiče, jako básníci.

autor: Petr Adámek
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.