Turecká psychedelie a dáma, která zpívá balkánské blues v Sedmém nebi Petra Dorůžky

17. únor 2023

Evropský žebříček world music, plným jménem World Music Charts Europe, zviditelňuje už přes 30 let nejen hudbu světa, ale i opomíjené evropské žánry. U jeho zrodu stál Johannes Theurer z Berlína, dnes je tajemníkem této kulturní aliance Milan Tesař z Brna. 

Pořadí vzniká jako kompilace playlistů zhruba 40 partnerských pořadů, včetně pátečního 7. nebe. Je to tedy hitparáda nekomerční a vysoce alternativní, v níž mají stejnou šanci nahrávky z Afriky, Latinské Ameriky, Česka či Finska. V únorové tabulce se na 6. místě umístila zpěvačka Rachele Andrioli z jihu Itálie. 

Hudebníky, které do ciziny vyhnaly válečné konflikty, najdeme ve všech světadílech, ale příběh skupiny Taraf Syriana se tomuto stereotypu vymyká, jde totiž o uprchlíky ze Sýrie, kteří našli útočiště v Kanadě, a přitom hrají hudbu z Balkánu. Jejich debutové album je na 3. místě tabulky. Jovano Jovanke, píseň z Makedonie, patří snad k vůbec nejznámějším balkánským melodiím.

Druhé místo obsadila zpěvačka Gaye Su Akyol z Istanbulu. Ta bývá označována za tureckou Björk  i ona totiž klade důraz na scénické prvky svých koncertů. Své čtvrté album nazvala Anadolu Ejderi, Anatolský drak, a hudebně navazuje na takzvanou tureckou psychedelii, která spojuje elektrické kytary s orientální melodikou.

V čele únorové tabulky je hudba z Bosny. Sevdah, původně arabské slovo, proniklo prostřednictvím turečtiny na Balkán, a označuje temnou vášeň, iracionální vzplanutí a lásku ve všech jejích komplikovaných podobách. Skupina Mostar Sevdah Reunion vznikla na sklonku jugoslávských válek, loni se sestava vrátila s novým albem, novou generací umělců i novou vizí. Dvanácté album skupiny vyšlo před několika týdny pod názvem Lady Sings the Balkan Blues, Dáma zpívá balkánské blues.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...