SERIÁL

Tove Janssonová: Cestovat nalehko

Další podcasty, rozhovory a příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tove Janssonová

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Autorku samotnou by mohla charakterizovat slova jako: ostrovy, moře, lodě, cestování („Ale nalehko! Všeho co nejméně!"). Příroda. Samota. Práce a láska. Svoboda. A všechna tato slova se v různých spojeních a situacích samozřejmě objevují i v rozhlasově uváděných povídkách, jež pocházejí z výboru Cestovat nalehko. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Finská, švédsky píšící autorka (1914 - 2011) získala věhlas především svými knihami o mumincích. Už roku 1966 získala nejvyšší možné ocenění dětské literatury - Cenu Hanse Christiana Andersena a v roce 1994 Velkou cenu Švédské akademie.

Kromě série o bílých skřítcích ale psala autobiografické texty, romány a zejména výborné povídky. Tove Janssonová se vždycky chtěla vyjadřovat obrazně - v psaní i malování (byla spisovatelkou, malířkou i ilustrátorkou). Uměla se velmi pozorně dívat a svým způsobem i slovy „malovat", o čemž svědčí zvláště popisy krajin.

Účinkují: Jan Vlasák (Cestovat nalehko), Apolena Veldová (Smrt tělocvikáře), Martina Hudečková (Letňátko), Dana Černá (Rackové), Daniela Kolářová (Skleník)

Překlad: Jana Holá
Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Režie: Dimitrij Dudík

Natočeno v roce 2019. 

Spustit audio